Informacje
 • To Hiszpania, nie Syberia. Chaos komunikacyjny w stolicy, kilka osób nie żyje

  09-01-2021 22:11 Filomena uderzyła w Półwysep Iberyjski

  Co najmniej cztery ofiary śmiertelne, nie kursują pociągi, odwołano dziesiątki lotów, wiele więcej ludzi nie ma prądu, a kierowcy stoją uwięzieni w korkach. To opis rzeczywistości, z jaką zmagają się mieszkańcy Hiszpanii, a nie dalekiej Rosji. Według Państwowej Agencji Meteorologicznej, w Madrycie spadły największe ilości śniegu w XXI wieku.

  Jednym z najbardziej doświadczonych przez żywioł regionów jest stołeczna aglomeracja. W Madrycie po raz pierwszy ogłoszono czerwony (najwyższy) poziom alertu pogodowego.

  Z wychłodzenia zmarło dwoje bezdomnych. Nad ranem w sobotę pod Madrytem znaleziono ciało mężczyzny przysypane śniegiem. Wieczorem tego dnia poinformowano o znalezieniu ciała drugiej osoby w mieście Calatayud na północny wschód od stolicy.

  Dwie inne ofiary śmiertelne to małżeństwo, które podróżowało samochodem w okolicach Malagi. Auto zostało porwane przez wezbraną rzekę, która wdarła się na jedną z dróg.

  Wojsko odśnieża drogi, setki uwięzionych kierowców

  W sobotę rano do wsparcia w odśnieżaniu ponad 600 dróg w całej Hiszpanii skierowano wojsko oraz żandarmerię. Najwięcej mundurowych pracuje na terenie wspólnot autonomicznych Madrytu, Aragonii, Walencji, Kastylii-La Manchy, a także Kastylii i Leonu.

  Żołnierze i żandarmi pomagają też w ewakuacji osób z samochodów, w tym z około 500 tirów, stojących w gigantycznych korkach na zasypanych śniegiem trasach. W regionie stołecznym w korkach spowodowanych zalegającym na jezdni śniegiem ugrzęzło ponad 200 pojazdów.

  - Dotychczas udało nam się wydobyć z pojazdów ponad 1500 osób. Zdecydowana większość samochodów unieruchomionych przez śnieżycę jest już pusta – powiedział na sobotniej konferencji prasowej szef MSW Fernando Grande-Marlaska.

  Wiele karetek pogotowia ugrzęzło w śniegu w odległości 500 metrów przed wjazdem do madryckiego szpitala Ramon y Cajal. Personel sanitarny przewiózł pacjentów do szpitala na wózkach inwalidzkich.

  Burmistrz stolicy Jose Luis Martinez-Almeida poinformował na Twitterze, że "sytuacja na drogach nie jest dobra" i zaapelował o nieporuszanie się samochodami, z wyjątkiem sytuacji absolutnej konieczności. Zwrócił się do kierowców o zakładanie łańcuchów na koła.

  Odwołane loty, nie kursują pociągi

  W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi wstrzymano ruch samolotowy na międzynarodowym lotnisku Barajas do czasu uprzątnięcia śniegu z pasów startowych i zmiany warunków pogodowych, szczególnie widoczności. Samoloty przekierowywane są na inne lotniska – poinformował w hiszpańskiej telewizji publicznej TVE minister transportu Jose Luis Abalos. Według operatora lotniskowego AENA, do tej pory odwołano 50 lotów.

  W piątek wieczorem zawieszono kursowanie madryckich pociągów podmiejskich oraz pociągów dużych prędkości AVE między Madrytem i najbardziej dotkniętymi śnieżycą regionami, w tym Walencją i Alicante.

  Zamknięte parki, ośrodki kultury, dziesiątki tysięcy ludzi bez prądu

  Załamanie się pogody doprowadziło też do licznych awarii sieci energetycznych. W sobotę bez prądu zostało prawie 30 tys. osób w środkowej i wschodniej Hiszpanii.

  Do końca weekendu w stolicy zamknięto ośrodki sportowe, biblioteki, muzea i ośrodki kulturalne. Odwołano wszystkie wydarzenia sportowe, a Uniwersytet w Madrycie (UAM) zawiesił zajęcia. Władze wspólnot autonomicznych Madrytu i Kastylii-La Manchy odwołały zajęcia lekcyjne do środy.

  W Walencji zamknięto port morski Puerto Gandia. W Barcelonie ze względu na wichury zostały zamknięte parki i ogrody.

  AEMET: prawdopodobnie najbardziej obfite opady w tym wieku

  Według Państwowej Agencji Meteorologicznej (AEMET), śnieżyca Filomena, bo tak została nazwana, potrwa do poniedziałku, ale niska temperatura w całym kraju utrzyma się przez następny tydzień.

  W Madrycie spadło od 20 do 50 centymetrów śniegu. Ruben del Campo, rzecznik AEMET powiedział w piątek, że stolica Hiszpanii prawdopodobnie zmaga się z najbardziej obfitymi jak dotąd opadami śniegu w XXI wieku, dodając, że jeśli prognozy są dokładne, musielibyśmy cofnąć się do opadów śniegu z lutego 1984 roku lub z marca 1971, aby znaleźć podobne precedensy. Jak stwierdził hiszpański minister spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlaska, Filomena to największa burza śnieżna od 50 lat.

  Najtrudniejszej sytuacji pogodowej w najbliższych dniach oczekuje się w Madrycie, Toledo, Guadalajarze, Cuence, Albacete, Catellon, Walencji, Saragossie i Tarragonie. Hiszpańscy meteorolodzy prognozują, że może spaść tam ponad 20 centymetrów śniegu w ciągu najbliższej doby.

  Chłód znad Arktyki

  Jak pisała synoptyk Arleta Unton-Pyziołek, nad Europą rozwinęła się potężna zatoka chłodu od Arktyki aż po Hiszpanię, w którą spektakularnie uderzyła zima z opadami śniegu największymi od lat. W Górach Kantabryjskich zarejestrowano rekordową temperaturę -35,6 stopni Celsjusza. Załamanie pogody w tej ciepłej części Europy to zwiastun końca nijakiej pogody i nadchodzącego zimna w naszej części kontynentu, odzwyczajonej nieco od tego typu zjawisk.

  >>> WIR POLARNY ROZDAJE KARTY. "JĘZOR ZIMNA" SIĘGNIE POLSKI

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....