Informacje
 • Starożytna erotyka odkryta w Pompejach. "Leda wygląda, jakby chciała być obserwowana"

  19-11-2018 16:45 Fresk zachował się w doskonałym stanie
  Znaleziono kilkutysięczny szkielet wieloryba Foto: CESARE ABBATE/PAP/EPA | Video: ENEX

  Starożytny fresk z klasycznym motywem Ledy i łabędzia odkryli archeolodzy w ruinach Pompejów we Włoszech. Dzieło jest w znakomitym stanie.

  Fresk odkryty podczas najnowszych wykopalisk na terenie starożytnych Pompejów w dzisiejszej Kampanii (południowe Włochy) przedstawia scenę z popularnego mitu. Oto śmiertelniczka Leda jest uwodzona przez łabędzia, w którego wcielił się król bogów Zeus (w mitologii rzymskiej - Jowisz).

  Fresk w Pompejach ze "szczyptą zmysłowości"

  Odkopane malowidło przedstawia akt fizycznej miłości kobiety i boskiego ptaka. Zdaniem badaczy pokazuje tę scenę w bardzo dosłowny, erotyczny sposób.

  - Tak, jest tu spora szczypta zmysłowości. Widzimy scenę dobrze znaną ze starożytności: spartańska królowa Leda jest zapładniana przez łabędzia - mówił w rozmowie z agencją ENEX Massimo Osanna, kierujący wykopaliskami na terenie Pompejów.

  - Ciekawe jest to, że królowa wygląda, jakby chciała być obserwowana - dodał.

  Malowidło w doskonałym stanie

  Zdaniem archeologa, miłosna scena zaczerpnięta z mitologii prawdopodobnie ozdabiała sypialnię, "gdzie odbywano akty seksualne".

  Według mitu, owocem tego związku było czworo dzieci, wyklutych z jaja: bliźniacy Kastor i Polluks (Polideukes), a także Helena - przez którą wybuchnie wojna trojańska - oraz Klitajmestra, przyszła żona Agamemnona.

  Massimo Osanna w rozmowie z agencją ANSA zwrócił uwagę na to, że dzieło zachowało się w znakomitym stanie i urzeka bogactwem kolorów. - To wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju znalezisko - podkreślił archeolog.

  Niezwykłe odkrycia w Pompejach

  Bieżący rok obfituje w niezwykłe znaleziska na terenie Pompejów. W czerwcu archeolodzy odkryli tam starożytne hasło wyborcze. "Proszę was, wybierzcie Elvio Sabino, budowniczego godnego państwa, dobrego człowieka" - taki czarno-czerwony napis po łacinie widnieje na płycie odsłoniętej podczas kolejnej fazy prac wykopaliskowych w Pompejach.

  Wcześniejsze - majowe - odkrycia były równie spektakularne: najpierw znaleziono szkielet mężczyzny, który zginął w czasie ucieczki po wybuchu Wezuwiusza w 79 roku, a kilka dni później, pod szczątkami mężczyzny, jego majątek - woreczek z 20 monetami.

  Miasto zatrzymane w czasie

  Pompeje zniszczone zostały w czasach Cesarstwa Rzymskiego przez potężną erupcję wulkanu Wezuwiusz. Do wybuchu doszło 24 sierpnia 79 roku. Kilkumetrowa warstwa popiołu zasypała miasto. Zachowały się budowle, przedmioty oraz niektóre ciała zwierząt. Dzięki temu obecnie możemy zobaczyć, jak wyglądało średniej wielkości starożytne rzymskie miasto.

  Ruiny Pompejów położone są około 20 kilometrów na południowy wschód od Neapolu. Dwa inne miasta, które zniszczyła erupcja Wezuwiusza, to Herkulanum i Stabie.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...