Informacje
 • Smutny widok w zoo. "Wielbłąd jest bardzo chory i bardzo zaniedbany"

  03-11-2018 11:39 Burza po zdjęciu
  Wielbłądy są stosowane w wielu dziedzinach życia Foto: Sawyerr/Twitter | Video: tvnmeteo.pl

  Zoo w Nigerii zostało posądzone o okrucieństwo wobec zwierząt po tym, jak świat obiegło zdjęcie zaniedbanego i niedożywionego wielbłąda. Władze ogrodu zoologicznego zapewniają, że zwierzę zapadło na ciężką infekcję skóry i ma zapewnioną odpowiednią opiekę medyczną.

  Narodowy Park Dziecka i Zoo w stolicy Nigerii, Abudży, odwiedził Tunde Sawyerr. - Jeśli jest tam jakiekolwiek zwierzę, które nie było odpowiednio odżywiane i o które nikt nie dbał, to był to właśnie ten wielbłąd - powiedział w rozmowie z CNN.

  Nie rozpoznała w zwierzęciu wielbłąda

  Sawyerr przyszedł do zoo wraz ze swoją trzyletnią córką, która nie była w stanie rozpoznać w wyniszczonym zwierzęciu wielbłąda. - Ona wie, jak wyglądają w telewizji wielbłąd, jeleń, osioł i małpa - podkreślił. - Potrafiła je rozpoznać. Wszystkie, z wyjątkiem wielbłąda - dodał.

  Zdjęcie zwierzęcia opublikował na Twitterze z podpisem: "widziałem tego byłego wielbłąda w zoo w Abudży".
  Oskarżeniom, jakoby wielbłąd był zaniedbany, zaprzeczył zastępca dyrektora ds. dzikiej przyrody Aminu Muhammed. - Kilka dni temu wielbłąd podupadł na zdrowiu, złapał ciężką infekcję skóry i bardzo schudł. Musieliśmy pobrać próbki kału i krwi oraz zeskrobać część skóry, aby określić, jaki środek musimy zastosować, by leczyć infekcję skóry. To zrobiliśmy - zapewnił w rozmowie z CNN.

  Muhammed skomentował, że na zdrowie wielbłąda wpłynęły obfite opady deszczu. Zoo miało zapewnić zwierzęciu odpowiednią opiekę medyczną.

  - Ten wielbłąd to albinos. To są zwierzęta związane z pustynią, a on jest młody, więc po prostu stara się zaaklimatyzować. To dlatego zapadł na tę [infekcję skórną - red.] - powiedział dodając, że wszystkie zwierzęta co trzy miesiące przechodzą regularne badania.

  Muhammed jednak przyznał, że zoo potrzebuje większych funduszy na opiekę nad zwierzętami. - My naprawdę musimy poprawić niektóre z naszych struktur. Potrzebujemy również sprowadzić więcej zwierząt, żeby przyciągnąć większą liczbę odwiedzających - podkreślił.

  "Cierpi na dużo więcej niż infekcja skóry"

  Jon Justin Williamson, główny oficer śledczy z międzynarodowej organizacji International Animal Rescue Foundation Africa, nie zgadza się z zapewnieniami władz zoo. - Ten wielbłąd cierpi na dużo więcej niż infekcję skóry - powiedział. - To jest dromader, młody wielbłąd jednogarbny, który jest bardzo chory i bardzo zaniedbany. W swoim otoczeniu nie ma odpowiedniego pokarmu, na którym mógłby się choćby paść. Niestety, prawdopodobnie doprowadzi go to do powolnej i bolesnej śmierci - dodał.

  - Wielbłądy jednogarbne potrzebują zróżnicowanej diety złożonej z łobody, trawy, krzewów, akacji, aby się dobrze rozwijać. W innym przypadku zwierzę jest skazane na śmierć - podkreślił Williamson.

  Niewielki zapas tłuszczu

  O złym stanie zwierzęcia świadczy również niewielki rozmiar jego garbu.

  - Wielbłądy magazynują w garbie tłuszcz w postaci tkanki włóknistej, która pełni rolę zapasowego magazynu żywności. Oznacza to, że jeśli w otoczeniu mają mało pożywienia, mogą korzystać z zasobów garbu - tłumaczył oficer.

  To nie pierwszy raz, kiedy ogród zoologiczny w Nigerii jest oskarżany o głodzenie zwierząt znajdujących się pod jego opieką. W ubiegłym roku lokalne media poinformowały między innymi o przypadku wychudzonego do kości lwa w zoo przy Uniwersytecie Obafemi Awolowo na południowym zachodzie kraju.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...