Informacje
 • Ostatni raz było tak prawie 60 lat temu. Najdłuższa fala upałów w Wielkiej Brytanii

  13-08-2020 11:21 Przez sześć dni
  Wysoka temperatura opanowała Hiszpanię Foto: PAP/EPA/NEIL HALL | Video: Reuters

  Stolica Wielkiej Brytanii od kilku dni zmaga się z falą upałów. Zdaniem meteorologów ostatni raz tak wysoka temperatura utrzymywała się przez tak długi czas w latach 60. Napływ gorących mas powietrza ma swoje konsekwencje w całym kraju.

  Okolice Londynu odnotowują najdłuższe od sześciu dekad upały. W całej Wielkiej Brytanii prognozuje się dynamiczną, burzową pogodę.

  Met Office, brytyjski urząd meteorologiczny, podał, że w środę szósty dzień z rzędu temperatura sięgała ponad 34 stopni Celsjusza. Ostatni raz było tak w 1961 roku.

  Burzowa aura

  Pojawiły się także zagrożenia. W większości Anglii i Walii, w tym w Liverpoolu, Bristolu, Oksfordzie i Cardiff, obowiązywały pomarańczowe ostrzeżenia przed burzami.

  Prognozowano powodzie, uszkodzenia budynków, zakłócenia w podróżowaniu i przerwy w dostawie prądu.
  Żółte ostrzeżenie przed burzą, niższego stopnia, oznaczające, że ​​istnieje ryzyko podtopień i problemów komunikacyjnych - zostało wydane w godzinach wieczornych w innych częściach Anglii i Walii, a także w niektórych częściach Szkocji.

  W ostatnim z regionów noc z wtorku na środę była wyjątkowo niebezpieczna. Przez Szkocję przetoczyły się silne burze, którym towarzyszyły spore wyładowania i ulewne opady. Pogoda spowodowała mnóstwo utrudnień na drogach, zalania budynków, a także wykolejenie pociągu pasażerskiego w pobliżu Stonehaven w Aberdeenshire. W wypadku zginęły trzy osoby.

  Niebezpieczeństwo dla zdrowia

  Upał we znaki dawał się także w weekend. Policja w Devon i Kornwalii ostrzegała, że ​​południowo-zachodnie części Anglii są przepełnione turystami, co może prowadzić do zwiększenia zapotrzebowania na pomoc służb ratunkowych.

  Zastępca komendanta policji Jim Colwell powiedział, że wydarzenia wywołane upalną pogodą zmusiły funkcjonariuszy w weekend do podjęcia działań w "wielu różnych incydentach".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...