Informacje
 • Olbrzymie statki nie zbliżą się już do Wenecji

  06-11-2013 07:30 Ruch morski w rejonie miasta będzie stopniowo redukowany

  Olbrzymie wycieczkowce otrzymają zakaz podpływania do placu Świętego Marka

  Shutterstock

  Od nowego roku olbrzymie wycieczkowce nie będą mogły podpływać do historycznego centrum Wenecji. Po wielu protestach mieszkańców i władz miasta rząd Enrico Letty postanowił stopniowo ograniczyć ruch statków i promów w rejonie laguny. Choć rozporządzenie uznano za ważną decyzję, są też opinie, że można było zrobić więcej.

  Rząd Letty odpowiedział na apele i petycje działającego w Wenecji komitetu "NIE dla wielkich statków", który od dawna domagał się stanowczo wprowadzenia zakazu wpływania morskich gigantów do historycznego centrum miasta. Jako argument wskazywano zarówno kwestie bezpieczeństwa, jak i ekologii.

  Bali się powtórki z Concordii

  Działacze komitetu zwracali uwagę na ogromne zagrożenie, jakie może stanowić olbrzymi statek wycieczkowy ważący dziesiątki tysięcy ton, gdy ulegnie awarii i uderzy w historyczne weneckie pałace. Apele nasilili po katastrofie wycieczkowca Costa Concordia, do której doszło, gdy ta wielka jednostka podpłynęła za blisko wyspy Giglio i rozbiła się o podmorskie skały.

  Najpierw ograniczenie, potem zakaz

  Zgodnie z decyzją rządu ruch morski w rejonie Wenecji będzie stopniowo redukowany, począwszy od 1 stycznia przyszłego roku. Najpierw zakaz obejmie ruch promów w okolicach placu Świętego Marka. Jednocześnie zmniejszona o jedną piątą zostanie liczba statków wycieczkowych powyżej 40 tys. ton, które będą przybijać do nabrzeża w centrum. Od listopada przyszłego roku zacznie  obowiązywać całkowity zakaz ruchu wycieczkowców powyżej 96 tys. ton.

  - To nasze pierwsze zwycięstwo, ale będziemy kontynuować batalię - tak decyzję rządu skomentował komitet "NIE dla wielkich statków", dając wyraźnie do zrozumienia, że nie jest w pełni usatysfakcjonowany wynikiem interwencji rządu w obronie Wenecji.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • yes
  zupełny zakaz wpływu gigantów to wyjście z sytuacji
  ~lukasz /2013-11-06 10:54

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...