Informacje
 • Lawa tylko 100 m od zabudowań. Obama deklaruje pomoc

  06-11-2014 09:23 Mieszkańcy Pahoa żyją w strachu

  Prezydent Barack Obama ogłosił, że rząd zrobi wszystko, by chronić okolice wulkanu Kilauea, z którego wypływa lawa. Gorący potok znajduje się blisko zabudowań. Pomimo że od poniedziałku nie przemieszcza się, to nadal jest aktywny i w każdej chwili może ruszyć, pochłaniając około 50 domów.

  Lawa, która wypływa z wulkanu Kilauea na Wielkiej Wyspie (ang. Big Island) na Hawajach, znajduje się niedaleko zabudowań miejscowości Pahoa.

  Lokalny sztab ochrony cywilnej podał oficjalnie, że od najbliższych zabudowań dzieli ją zaledwie 100 m. Jednak od poniedziałku nie zaobserwowano, by lawa zmniejszała tę odległość. Niemniej jednak wciąż jest aktywna i stanowi poważne zagrożenie dla około 50 domów w Pahoa.

  Na razie największe problemy sprawia mieszkańcom fakt, że główna droga prowadząca do Pahoa została zamknięta. Lawa znajduje się zaledwie 150 m od niej.

  Pomoc od rządu

  Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama ogłosił, że amerykański rząd wyłoży środki na ochronę zagrożonych okolic, a także na naprawę ewentualnych zniszczeń.

  Dotychczas lawa pochłonęła cmentarz i szopę, w której trzymano się narzędzia.

  Długoletnia erupcja

  Erupcja wulkanu Kilauea ma miejsce od 31 lat. Naukowcy szczegółowo monitorują przepływ lawy od 27 czerwca. To wtedy powstała nowa szczelina, którą wydobywa się lawa.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...