Informacje
 • Koszmarne narodziny. To nagranie przyprawia o gęsią skórkę

  12-10-2019 09:48 Ponad setki pająków opuszczają kokon jajowy
  Skorpion w sklepie odzieżowym w Toruniu Foto: Australian Reptile Park / Facebook | Video: Patrol Eko Torun

  Około stu pająków przyszło na świat w jednym z australijskich ogrodów zoologicznych. Nagranie z momentu narodzin jest tylko dla osób o mocnych nerwach.

  Przerażające dla niektórych nagranie udostępnili na Facebooku pracownicy australijskiego ogrodu zoologicznego Australian Reptile Park. Widać na nim, jak malutkie pająki "wypływają" z białego woreczka, czyli kokona jajowego. To ptaszniki australijskie (Atrax robustus).

  Ptaszniki przyszły na świat 8 października. Choć te malutkie pajączki mogą wyglądać niepozornie, potrafią być bardzo niebezpieczne. Ich jad składa się z przynajmniej 40 różnych toksyn białkowych, ale tylko jedna jest tak niebezpieczna dla życia człowieka, że może go zabić w ciągu zaledwie 15 minut.

  Posłużą nauce

  Pracownicy ogrodu są bardzo zadowoleni i twierdzą, że wyhodowanie ptaszników w niewoli jest dużym osiągnięciem.

  - Naszym celem są narodziny trzech tysięcy ptaszników australijskich rocznie. Od pająków chcemy pobierać jad, oczyszczać go, a następnie rozsyłać szpitalom w całej Australii w stanie surowym, tworzącym antytoksynę. Jesteśmy bardzo podekscytowani, mogąc nazwać to krokiem we właściwym kierunku i możliwością pokazania, jak ciężko pracujemy - powiedział Kane Christensen, szef sekcji z pająkami w Australian Reptile Park.

  Poznajcie ptasznika australijskiego

  Wbrew potocznej nazwie ptaszniki australijskie nie są ptasznikami. Należą do rodziny Hexathelidae (dawniej były klasyfikowane w rodzinie Dipluridae), a nie ptasznikowatych (Theraphosidae).

  Ptaszniki australijskie osiągają do sześciu centymetrów długości. Ich sieci mają charakterystyczny lejkowaty kształt, na ofiarę czyhają w wylocie jego węższej części. Są aktywne głównie wieczorami i w nocy.

  Pająki te potrafią być bardzo agresywne i niebezpieczne. Ich szczękoczułki mogą przebić paznokieć człowieka. Potwierdzono, że z powodu ukąszenia ptasznika australijskiego zmarło co najmniej 14 osób. We wszystkich badanych przypadkach okazało się, że agresorem był osobnik męski. W 1979 roku odkryto antidotum na jego jad. Od tego czasu nie pojawiła się żadna ofiara śmiertelna.

  Zobacz całe nagranie z narodzin:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Gdzie tu koszmar?
  Nie rozumiem w tym przypadku pojęcia "koszmarne" ani nie dostrzegam powodów do gęsiej skórki... chyba dotyczy to tylko i wyłącznie arachnofobów.
  ~Albor /2019-10-16 09:38

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...