Informacje
 • 40 kilogramów plastiku w żołądku wieloryba. Przed śmiercią wymiotował krwią

  18-03-2019 18:29 Plastikowe odpady w oceanie zabiły wala
  Organizacja czyści oceany ze śmieci Foto: D'Bone Collector Museum | Video: The Ocean Cleanup

  W żołądku młodego wieloryba znaleziono 40 kilogramów plastikowych odpadów. To "tragiczne przypomnienie" o skali zanieczyszczeń mórz i oceanów - podkreślają naukowcy.

  W filipińskiej prowincji Compostela Valley ocean wyrzucił na brzeg ciało młodego wieloryba z gatunku zyfia gęsiogłowa, inaczej wal Cuviera (Ziphius cavirostris).

  Jak poinformował w rozmowie z CNN biolog morski i działacz na rzecz ochrony środowiska Darrell Blatchley, w wyniku sekcji ustalono, że zwierzę było w stanie "wskazującym na oznaki wygłodzenia i odwodnienia", a "przed śmiercią wymiotowało krwią".

  Odwodniony i głodny

  Darrell Blatchley jest prezesem i założycielem muzeum historii naturalnej D'Bone Collector Museum Inc. w filipińskim mieście Davao. To jego zespół przeprowadził sekcję zwłok zwierzęcia.

  - Nie byłem przygotowany na taką ilość plastiku - przyznał Blatchley. - Około 40 kilogramów worków na ryż, toreb na zakupy, toreb wykorzystywanych na plantacjach bananów i innych - dodał.

  Biolog tłumaczył, że walenie - rodzina ssaków morskich, która obejmuje wieloryby i delfiny - nie piją wody z oceanu, ale pozyskują ją ze spożywanego pokarmu. Znaleziony wal Cuviera nie przyswajał pożywienia z powodu wypełniającego jego żołądek plastiku. Śmierć została spowodowana głodem i odwodnieniem.

  Zanieczyszczone plastikiem oceany

  Muzeum napisało w oświadczeniu, że był to "najbardziej zaśmiecony plastikiem żołądek, jaki kiedykolwiek widzieli u wieloryba", sytuację określiło jako "obrzydliwą". Zaapelowało do władz, aby podjęły działania przeciwko traktowaniu oceanów jak śmietników.

  Peter Kemple Hardy, działacz World Animal Protection - organizacji zajmującej się dobrostanem zwierząt - uznał, że ten incydent to "tragiczne przypomnienie" o potrzebie "wspólnej pracy na rzecz globalnych rozwiązań, aby zapobiec pozostawianiu plastikowych zanieczyszczeń w naszych oceanach". - Setki tysięcy wielorybów, delfinów, fok i żółwi giną co roku z powodu zaśmiecenia oceanów plastikiem - powiedział.

  Naukowiec morski Mark Simmonds z Humane Society International zauważył, że problem ten często pozostaje "poza zasięgiem wzroku i umysłu" ludzi, póki nie zdarzy się coś takiego, jak martwy wieloryb z żołądkiem pełnym plastikowych śmieci.

  - Należy zintensyfikować wysiłki na całym świecie, aby zmniejszyć zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi w oceanach. Inaczej tego rodzaju tragedie mogą stać się w przyszłości znacznie częstsze - podsumował.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • monika
  fakt że w biednych krajach śmiecie często wyrzuca się bezpośrednio do morza, o recyklingu może i słyszeli ale to już koszty.
  ~moniks /2019-03-19 19:53
 • Komentarze.
  Jak czytam komentarze ludzi, to widać, że edukacja i logiczne myślenie w Polsce jest na poziomie bardzo niskim. Problemem debile jest masowa produkcja plastiku na świecie - w Polsce też, nadmiar śmieci, jednorazowych plastikowych opakowań. Wrzucanych w Polsce do rzek i morza. U nas żrą to dorsze i pstrągi, które zżeramy my.
  ~Mat /2019-03-19 13:16
 • ekozłom
  Chińskie statki pełne dóbr płyną do Ameryki, potem zabierają stamtąd odpady i śmieci do przetworzenia a po dopłynięciu do portu w Chinach mają puste ładownie. Cud! Wina leży po krajach eksportujących śmieci, dobrze wszyscy wiedzą jak to się utylizuje. Powinien zakaz przewozu śmieci! Nie chcesz mieć śmieci nie kupuj, lub kupuj takie produkty które da się przetworzyć
  Agrat1970 /2019-03-18 22:46
 • DlaGoscia
  Wiadomosc dla goscia ktory stwierdzil ze to nie nasz problem. Mylisz sie, spozywasz produkty ktore sa opakowane w plastykow to jestes czescia problem i to tez jest twoj problem. To ze wieloryb plynal daleko od Polski nie oznacza ze to nie twoj problem. Wiecej wiedzy i mnie pieprzenia glupot zycze.
  ~DlaGoscia /2019-03-18 22:21
 • problem?
  To nie nasz Problem,niestety niech kazdy dba o swoje ziemie i kraj,a ze reszta ma to gdzies to niech sobie te banany czy inne owoce sami zjedzom bez tego idzie zyc.
  ~gosciu /2019-03-18 20:00

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...