Informacje
 • Sobota ma być lodowata.
  Potem będzie jeszcze zimniej

  23-02-2018 11:11 Arktyczne powietrze zaczyna się panoszyć w Polsce
  Z Syberii idzie ogromny mróz Foto: Shutterstock, Ventusky | Video:  

  Przyczyną mroźnej pogody, która zawitała do naszego kraju, jest wyż znajdujący się nad Skandynawią, który teraz będzie zaciągał nad Polskę coraz zimniejsze powietrze znad Syberii. Będzie on z dnia na dzień przysyłał kolejne porcje arktycznego zimna.

  Wyż, który utrzymuje się nad Skandynawią, jest bardzo potężny - ciśnienie utrzymuje się na poziomie aż 1045 hPa. To on odpowiada za zaciąganie nad nasz kraj mroźnego, kontynentalnego powietrza znad Syberii.

  Wyż ściąga arktyczne powietrze

  Prezenter pogody Tomasz Wasilewski na antenie TVN24 tłumaczy, że wyż syberyjski stanowi blokadę dla cieplejszego, wilgotnego powietrza znad oceanu, jednocześnie ściągając do nas bardzo mroźną aurę. Powietrze krążąc wokół ośrodka wysokiego ciśnienia powoduje, że arktyczna masa, jak do tej pory utrzymująca się nad północą Rosją oraz Syberią, dociera nad nasz kraj.

  - To jest powietrze najmroźniejsze, jakie może być o tej porze roku, bo ściągnięte z zachodniej Syberii - podkreśla Wasilewski.

   

  Mróz nabiera rozpędu

  Arktyczna masa powietrza dociera w pierwszej kolejności nad północno-wschodnie tereny Polski. Już w czwartek przyniosła tam bardzo niską temperaturę. W piątek jednak ochłodzenie to nabiera rozpędu. Na Litwie odnotowano już -23 stopnie Celsjusza.

  Jeszcze w czwartek najniższą temperaturą w Polsce odnotowaną na stacjach meteorologicznych było -12 stopni w Suwałkach. W piątek ta temperatura spadła i wynosiła na Suwalszczyźnie już -17 stopni Celsjusza. Ponadto zimno wkroczyło w głąb Polski, a dwucyfrowe ujemne temperatury odnotowano na wielu obszarach północno-wschodniej, północnej, a nawet centralnej Polski.

  Jęzor syberyjskiego mrozu

  Syberyjskie powietrze rozpoczęło oddziaływać na temperaturę w północno-wschodniej Europie. A to dopiero początek tak drastycznego ochłodzenia.

  - Znajdziemy się w obszarze najniższej temperatury. W niedzielę dotrze do nas to właściwe uderzenie mroźnej pogody - ostrzega Wasilewski.

  Możemy zatem spodziewać się, że z dnia na dzień syberyjski chłód coraz bardziej będzie panoszył się w naszym kraju. Tomasz Wasilewski podkreślił, że możemy się spodziewać, że będzie to najmroźniejszy okres tej zimy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Spózniony wir polarny.
  Moim zdaniem mamy już do czynienia z wirem polarnym.Gdyby taka sytuacja zaistniała wcześniej np.na przełomie grudnia i stycznia,to mielibyśmy temperatury rzędu -30 st.C w wielu rejonach kraju.W obecnej chwili coraz dłuższa operatywność słońca i wydłużające się dni nie pozwalają na tak drastyczne spadki temperatur.
  ~Lech /2018-02-23 16:01
 • pozdrawiam z Kambodży
  co roku ostatnie 2 tyg lutego spedzam w Azji.Nie ma takiego smogu, jest cieplo,tanio, ludzie reaguja usmiechem na obcokrajowcow (nie to co w Polsce). Polecam!
  ~lolo /2018-02-23 12:36
 • ptaszki
  Moze wato przypomniec o madrym dokarmianiu ptakow!!!
  ~nick /2018-02-23 12:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...