Informacje
 • Pogoda na 5 dni: W mikołajki zimy nie będzie. Zapowiada się plucha i silny wiatr

  01-12-2020 16:29 Sprawdź, co czeka nas w kolejnych dniach
  Tomasz Wasilewski o sytuacji pogodowej w Polsce Foto: Shutterstock/Ventusky | Video: TVN24

  Opady samego śniegu w pierwszym tygodniu grudnia zobaczymy tylko w górach. Ociepli się na tyle, że miejscami temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza. Może być jednak wietrznie. Na terenach górskich w porywach powieje do 130 kilometrów na godzinę.

  Polska pozostaje pod wpływem potężnego, zimnego rosyjskiego wyżu, w masie zimnego starego powietrza arktycznego. Będzie ona od czwartku odsuwana znad Polski przez cieplejsze masy polarne, pchane do nas przez pochmurne wiry niżowe znad Atlantyku, zachodniej Europy i Morza Śródziemnego.

  Temperatura w drugiej połowie tygodnia wzrośnie, podobnie jak zachmurzenie, a mróz zelżeje. Nie ma co liczyć na zimową aurę w mikołajkowy weekend. Zapowiada się plucha.

  W środę będzie jeszcze zimno, ale pogodnie. Miejscami przejściowo wzrośnie zachmurzenie. Temperatura minimalna wyniesie od -1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie, Podlasiu oraz w Małopolsce i na Górnym Śląsku, przez  1 st. C w centrum kraju, do 3 st. C na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim. Wiatr będzie wschodni i południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, okresami silniejszy.

  Wiele regionów z opadami

  Czwartek na wschodzie będzie pochmurny, ale na przejaśnienia można liczyć. W zachodnich regionach okresami pojawią się słabe opady deszczu ze śniegiem o sumie do 3 litrów wody na metr kwadratowy. W Sudetach spadnie do 5 centymetrów śniegu. Na termometrach zobaczymy od 0 st. C na Podlasiu, przez 2 st. C w centrum, do 3 st. C na Podkarpaciu. Powieje południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny wiatr. W porywach osiągnie prędkość do 50 kilometrów na godzinę.

  W piątek czeka nas pochmurna aura. Tylko na wschodzie możliwe są przejaśnienia. Tam synoptycy nie przewidują opadów, na pozostałych terenach okresami słabo popada deszcz lub mżawka do 3 l/mkw. Temperatura wyniesie od 4 st. C na północy, przez 5 st. C w centrum, do 7 st. C na Podkarpaciu. Będzie wiać południowo-wschodni, umiarkowany i dość silny wiatr, w porywach do 50-70 km/h, w górach do 100 km/h.

  Nawet 130 kilometrów na godzinę

  Sobota zapowiada się pochmurno, choć może się też przejaśniać. Temperatura wyniesie od 7 st. C na północy, przez 9 st. C w centrum, do 10 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie południowo-wschodni, umiarkowany i dość silny. W porywach rozpędzi się do 50-80 km/h, w górach nawet do 130 km/h.

  W niedzielę na niebie również pojawi się wiele chmur. Oprócz wschodnich regionów, gdzie będzie sucho, wszędzie wystąpią słabe opady deszczu lub mżawki do 3 l/mkw, a w górach śniegu do 5 cm. Termometry pokażą od 8 st. C na Pomorzu Zachodnim, przez 10 st. C w centrum, do 11 st. C na Podkarpaciu. Powieje z kierunków południowych, umiarkowanie, okresami dość silnie, w porywach do 50-80 km/h, a w górach do 120 km/h.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...