Informacje
 • Pogoda na 16 dni: zima w ruinie

  31-12-2017 13:07 Autorska prognoza pogody Tomasza Wasilewskiego

  Na początku stycznia będzie ciepło

  Foto: TVN Meteo/Shutterstock; Film: Tomasz Wasilewski/TVN Meteo

  W ostatnim dniu roku do Polski kolejny raz tej zimy napłynęło wyjątkowo ciepłe powietrze.

  Z tego powodu w pierwszych dniach stycznia pogoda będzie miała więcej wspólnego z wiosną niż z zimą. Sprzyja temu obecność licznych niżów nad Europą. One przenoszą do naszej części kontynentu ciepłe powietrze z zachodu albo z południa, a to z kolei gwarantuje nietypowo wysoką temperaturę jak na tę porę roku. Chłodne, mroźne masy powietrza na razie pozostają daleko od nas - na północy półwyspu Skandynawskiego oraz na wschodzie europejskiej części Rosji (patrz mapa).

  Początek stycznia będzie ciepły, bo przez pierwsze jego dni na termometrach zobaczymy aż 7-9 stopni. Najcieplej będzie na zachodzie i południu kraju. Nieco chłodniej zrobi się po 8 stycznia. Wtedy na wschodzie Polski będzie około 0 stopni, a na zachodzie 5, 6. Na lekką zimę, zaledwie przez kilka dni, mamy szanse po 10 stycznia - w tym czasie na wschodzie kraju będzie kilkustopniowy mróz, a dodatnia temperatura wystąpi tylko przy zachodniej granicy i nad morzem. Po tej chwilowej zimie, znowu ma przyjść ocieplenie do 6-7 stopni.

  Następna prognoza 16-dniowa w najbliższą niedzielę.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • @Lech
  Owszem kalendarzowa zima się niedawno zaczęła ale niczym nie przypomina tych sprzed 5 lat i więcej. Właściwie to przedłużenie jesieni, tej w najgorszym wydaniu z pochmurnymi, deszczowymi dniami. Za rok może być jak w USA teraz? Szczerze w to wątpię bo piąty rok z rzędu trudno o zimę, tą prawdziwą. A zmiany klimatu to fakt a że nie mamy na to wpływu to inna sprawa.
  ~Nick /2018-01-02 11:37
 • Zima w odwrocie
  Pięknie! Miasta zaoszczędzą sporo pieniędzy, bo nie trzeba odśnieżać, gospodarstwa domowe też oszczędzą na ogrzewaniu, dozorcy i pracownicy budowlani też powinni być zadowoleni z braku zimy. Jest trochę śniegu w górach (czyli tam gdzie powinien być i tylko tam), więc narciarze nie powinni narzekać. Psikus jest taki, że powoli w Boże Narodzenie jest cieplej niż w Wielkanoc. Mamy dłuższą jesień, ale niestety bardziej kapryśną wiosnę i lato, pory roku łagodnieją i jednocześnie się przesuwają.
  ~Maciek_POZ /2018-01-01 23:53
 • Zmiany klimatu
  Teraz poważniej.Nie wiem czy każdy z nas wie,że obecnie mamy najmniejszą aktywność sloneczną od 1906 roku.Astrofizycy twierdzą,że weszliśmy w nowe minimum słoneczne,co oznacza,że wkraczamy w małą epokę lodowcową.Po minimum Maudera i Daltona mamy do czynienia z kolejnym okresem drastycznej redukcji aktywności słońca i wkrótce globalne ocieplenie może być zjawiskiem pożądanym.Głównym czynnikiem zmian klimatu na naszej planecie jest słońce,a nie człowiek,jak nam się wmawia.Słońce zajmuje 99,86 proc.całej masy układu słonecznego i ciągle jest wielką tajemnicą. W Europie trudno w to wszystko uwierzyć, bo zimy nas rozpieszczają i dlatego mówimy o globalnym ociepleniu.Co innego twierdzą mieszkańcy Ameryki Północnej.To rozpieszczanie ,to okres przejściowy i następna zima 2018/2019 może być podobna do tej,jaką obecnie mamy w USA i Kanadzie.Nie zapominajmy,że mamy dopiero początek tegorocznej zimy.
  ~Lech /2018-01-01 22:22
 • @Dido
  Tak, za kilkaset lat. Póki co się klimat ociepla.
  ~Nick /2018-01-01 18:53
 • Zima w ruinie
  Zima nam sie rozsypała. Każda próba dzwignięcia się z ruiny nie przyniesie zdecydowanych rezultatów.Wniosek jest prosty.W naszej części Europy tworzy się jedna pora roku,jaką jest jesień.Zapewne będziemy mieli więcej jesieni wiosną,więcej jesieni latem i tak przez cały rok.
  ~Lech /2018-01-01 17:16
 • Super
  Mniejsze rachunki za ogrzewanie, prąd, ... same plusy .. lecz w końcu klimat się ochłodzi i znów przyjdą zimy w paźnierniku a tęgi mróz będzie trzymał do kwietnia ..
  ~Dido /2018-01-01 14:40
 • Ciekawe czy 16 stycznia
  będzie +17 stopni Celsjusza, jak w 1995 roku?
  ~Anarchol68 /2018-01-01 13:16
 • zima
  wiosne wczesną mamy no to czekamy teraz na lato
  ~jola /2018-01-01 11:32
 • I co teraz
  Będzie więcej kleszczy i innych robali. Za to drogowcy mają szansę z nadgonieniem opóźnień na budowach.
  ~Piotr /2018-01-01 10:06
 • A jesień trwa dalej...
  i się dobrze trzyma... Ocieplenie klimatu jak nic.
  ~Nick /2017-12-31 19:30

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...