Informacje
 • Anioł na Święta niesie deszcz i wiatr. Później w pogodzie namiesza bogini wegetacji i miłości

  18-12-2014 13:20 Blog synoptyk TVN Meteo Arlety Unton-Pyziołek

  Tuż przed świętami odczujemy niż Engel

  TVN Meteo

  W pogodzie europejskiej rozrabia Anioł (niem: Engel), głęboki i rozległy niż znad Północnego Atlantyku, którego centrum z ciśnieniem rzędu 960 hPa znajduje się nad Islandią. Imię nadała mu Niemiecka Służba Meteorologiczna, Deutscher Wetterdienst.

  W czwartek 18 grudnia "Anioł" obejmuje swoim wpływem północno-zachodnią Europę, gdzie pada deszcz i wieje silny wiatr, w porywach w górach Szkocji do 170 km/godz.

  Bardzo wietrznie jest w Irlandii, Anglii, Walii oraz Norwegii, tam wiatr dochodzi do 70-90 km/godz. Polska znajduje się na skraju tego potężnego i groźnego układu. Porywy wiatru u nas są jeszcze słabe, osiągają 40 km/godz. na Ziemi Lubuskiej i Nizinie Wrocławskiej, 70 km/godz. w Tatrach i 100 km/godz. wysoko w Karkonoszach.

  Silny wiatr i dodatnia temperatura

  Do piątku centrum "Aniołka" przemieści się na wschód, nad Morze Norweskie. Tym samym pod wpływem wietrznego układu znajdzie się również cała zachodnia, środkowa i północna Europa. A że słodkie i kochane to to nie jest, niekorzystna pogoda zapanuje na połowie terytorium naszego kontynentu. Strefa deszczu i deszczu ze śniegiem rozciągnie się od Szkocji przez Polskę po Morze Białe i zachodnią Rosję.

  Pogodę w Polsce kształtować będzie do niedzieli 21 grudnia. Przyniesie sporo deszczu, przechodzącego w sobotę i niedzielę na wschodzie i południu kraju w deszcz ze

  śniegiem i śnieg. Przyniesie dodatnią temperaturę, w piątek do 12 st. na Dolnym Śląsku, w sobotę do 7 st. również na Śląsku, w niedzielę do 6 st. na Pomorzu. Przyniesie również silny wiatr, w porywach do 60-80 km/godz., na Wybrzeżu do 90 km/godz., na Bałtyku sztorm. W górach powieje mocno, bo powyżej 100 km/godz.

  Kolejny układ niżowy

  W poniedziałek 22 grudnia "Anioł" zacznie rozmywać się nad północno-zachodnią Rosją. Ale na dzisiejszych mapach synoptycznych oraz mapach modeli meteorologicznych rodzi się właśnie kolejny układ niżowy, w rejonie Nowej Funlandii. Cyklon ten ma powędrować na wschód i mocno pogłębić nad ciepłymi wodami północnego Atlantyku. Około 21 grudnia przejąć ma w pogodzie rządy nad północno-zachodnią Europą, od 22 grudnia również nad Europą północną i środkową.

  Następna będzie Freia

  W kolejce imion na liście europejskich niżów, opracowanej przez DWD, po "Engel" (niem. anioł) jest Freia, i takie imię pewnie niż otrzyma. Tak na marginesie rozważań, imię Freia w języku staronordyckim znaczyło "Pani". Według pogańskich wierzeń Skandynawów Freia była piękną boginią patronującą wegetacji, miłości, płodności i magii, której atrybuty zaczęto w średniowiecznej Skandynawii przypisywać Matce Bożej. Polakom niż Freia przynieść ma we wtorek i środę 22-23 grudnia ciepłą i deszczową pogodę,

  temperaturę w najcieplejszym momencie dnia do 5 st. na Podlasiu, 7 st. w centrum i 9 st. na zachodzie.

  Ciepło i mokro w Wigilię

  Potem nadejdą Święta, a wraz z nimi kolejny układ niżowy znad Północnego Atlantyku. W Wigilię wkroczyć ma do Polski od zachodu ciepły front atmosferyczny z opadami deszczu i temperaturą po południu rzędu 5 st. na Podlasiu, 8 st. w centrum i 10 st. na południu. W Noc Wigilijną jest spora szansa na przejaśnienia i rozgwieżdżone niebo oraz temperaturę powyżej 0 st., do 5 st. Tylko w górach, na Podhalu możliwy lekki mróz.

  W Święta 25 grudnia wkroczyć ma do Polski od północnego-zachodu chłodny front atmosferyczny z niewielkimi przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, w górach śniegu. Jednak pokrywy śnieżnej to raczej z tego nie będzie. Chmury kłębiaste będą dość szybko sunęły po niebie, bo nasili się wiatr. W porywach osiągać może 50-70 km/godz. Temperatura wciąż na plusie, między 3 st. a 7 st.

  26 grudnia pojawić się mogą niewielkie, przelotne opady śniegu, ale co z tego jeśli z map ciśnienia atmosferycznego wynika, że wiatr będzie "łeb urywał". Głęboki i aktywny niż znajdzie się nad Skandynawią, a Polska pod jego silnym wpływem i w silnym strumieniu chłodnego powietrza polarnego z północnego-zachodu. Możliwe, że południowo-zachodni i zachodni wiatr w porywach osiągać będzie 80 km/godz., nad morzem i w górach więcej.

  Gerlinde na święta

  Jakie otrzyma imię ten świąteczny niż? Prawdopodobnie Gerlinde. Przynajmniej imię będzie ładne, takie świąteczne…

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Brak śniegu
  Szkoda, że nie ma dawnej zimy. Brakuje mi białych świąt, lekkiego mrozu szczypiącego w policzki i uszy, śniegu iskrzącego się w promieniach słońca, trzeszczącego pod nogami :) Wszystkie uroki zimy zniknęły. Teraz mamy tylko deszcz, brak słońca, niże, niskie ciśnienie i pełno chorób, które przez taką pogodę hulają.
  ~Asia /2014-12-19 10:36
 • pogoda
  Okolice Poznania,wieje dość mocno i pada deszcz,paskudna pogoda sprzyjająca wirusom grypy i anginy.W Norwegii nie wszędzie wieje,okolice Oslo spadł śnieg.
  ~czytelniczka /2014-12-18 23:23
 • Wiwat zielone święta!
  Popieram Karola - jak na tą porę roku jest nieźle. Niestety niże przynoszą wilgotną i szarą pogodę, ale za to temperatury są świetne. Szkoda, że tak jak latem nie możemy mieć ciepła i słońca zarazem. Musimy jeszcze trochę poczekać. Czy moje życzenie z października się spełni, że po jesieni przyjdzie... wiosna? Czas pokaże
  ~macias /2014-12-18 23:00
 • pogoda
  w Polsce wszystko jest do du...y nawet pogoda
  ~malika /2014-12-18 16:15
 • nieee
  Mam dość już prognoz,jakichkolwiek :) Niży zimą,wietrznych, deszczowych chorowitych...Będzie co będzie,każdy dzień ukaże swoje oblicze takim jakie ma być :) oby bardzo zimowe :P
  ~odoja /2014-12-18 15:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...