Informacje
 • W Karkonoszach spadło ponad 20 centymetrów śniegu. "Totalnie nas zablokowało"

  14-10-2020 18:19 Śnieg jest mokry i ciężki
  Zimowa aura w Olszance (woj. pomorskie) Foto: TVN24 | Video: Kontakt 24/Roberthi7j

  W Karkonoszach spadł śnieg, miejscami ponad 20 centymetrów. Drogi zostały zasypane, ciężko poruszać się samochodem. - To, co spadło z dachu, totalnie nas zablokowało i po prostu nie możemy zjechać na dół - powiedział pan Janusz, właściciel jednego z pensjonatów.

  W nocy z wtorku na środę w rejonie Przełęczy Okraj (woj. dolnośląskie), na przejściu granicznym z Czechami, spadło ponad 20 centymetrów śniegu. Zasypane zostały drogi, ciężko jest tam dojechać samochodem.

  - Spadło co najmniej 20 centymetrów śniegu. To, co spadło z dachu, totalnie nas zablokowało i po prostu nie możemy zjechać na dół - powiedział pan Janusz, właściciel jednego z pensjonatów. Dodał, że śnieg jest bardzo mokry. - Takiej ilości śniegu przez 10 lat, jak tutaj jestem, jeszcze nie było - mówił.

  Zimowa aura zachwyciła turystów. - Piękna pogoda, nie spodziewaliśmy się zimy tak wcześnie, ale jesteśmy zachwyceni. Widoki cudowne, zima przyszła - mówił jeden z nich.

  Jak przekazała w komunikacie Grupa Karkonoska GOPR, w szczytowych partiach Karkonoszy temperatura sięga -1,3 stopnia Celsjusza. Wiatr wieje z kierunku północnego. Występuje zachmurzenie oraz mgła ograniczająca widzialność do ok. 30 metrów. Występują opady śniegu w górnych partiach. Pokrywa śniegu na Śnieżce sięga 11 centymetrów.

  Jak ostrzegają ratownicy, przed wyruszeniem w góry warto sprawdzić dostępność szlaków i schronisk górskich w odwiedzanym rejonie.

  Zagrożenie lawinowe w Tatrach

  A jak jest w Tatrach? W związku z opadami śniegu Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło we wtorek wieczorem pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

  Pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana z podłożem i stabilna. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach.

  Zagrożenie lawinowe obowiązuje na stokach położonych powyżej 1600 metrów n.p.m. W Tatrach panują bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Tatrzański Park Narodowy odradza wszelkich wyjść w góry. Mokry i ciężki śnieg stwarza niebezpieczeństwo nie tylko w wyższych partiach. Pod wpływem ciężaru śniegu łamią się gałęzie i drzewa, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...