Informacje
 • Uszkodzone dachy i połamane drzewa po nawałnicach

  17-06-2019 09:47 W ciągu dwóch dni niemal dwa tysiące interwencji
  Niebezpieczna pogoda na Podkarpaciu Foto: Kontakt 24/Krystian | Video: Kontakt 24/Anna

  Prawie 150 razy interweniowali podkarpaccy strażacy ostatniej doby usuwając skutki nawałnic, jakie przeszły nad częścią województwa. Łącznie w ciągu ostatnich dwóch dni strażacy w całym kraju wzywani byli 1908 razy. Na Kontakt 24 wysyłaliście swoje pogodowe relacje.

  Jak poinformował w poniedziałek rano rzecznik podkarpackich strażaków mł. bryg. Marcin Betleja, najwięcej interwencji było w powiatach: tarnobrzeskim, leżajskim, rzeszowskim, łańcuckim i kolbuszowskim.

  Ponad 160 zastępów straży pożarnej

  Interwencje polegały głównie na pompowaniu wody z zalanych piwnic i posesji, udrażnianiu przepustów drogowych oraz usuwaniu połamanych konarów i drzew leżących na jezdniach, chodnikach i na posesjach.

  - W powiecie łańcuckim strażacy pomagali zabezpieczyć uszkodzone konstrukcje dachowe. Jeden dach został uszkodzony na budynku sali sportowej, a drugi – na budynku gospodarczym. W Kamieniu, niedaleko Rzeszowa, piorun uderzył w dom mieszkalny i uszkodził ścianę szczytową. Na szczęście nikt nie został ranny - dodał Betleja.

  W usuwanie skutków nawałnic zaangażowanych było ponad 600 strażaków, zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i ochotników - w sumie w akcjach uczestniczyło ponad 160 zastępów straży pożarnych.

  Na Kontakt 24 dostaliśmy Wasze relacje z niespokojnego Podkarpacia:

  Łączny bilans

  Jak poinformował w poniedziałek rano rzecznik komendanta głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak, w związku z sytuacją pogodową w ciągu ostatnich dwóch dób straż pożarna interweniowała 1908 razy. Najwięcej interwencji dotyczyło województw: zachodniopomorskiego (465), warmińsko-mazurskiego (381), dolnośląskiego (323) i pomorskiego(193).

  W związku z wiatrołomami straż interweniowała w sumie 1250 razy. Ponadto 413 akcji dotyczyło wypompowywania wody z piwnic zalanych budynków, a 43 razy zalanych dróg. W działaniach związanych z usuwaniem skutków nawałnic brało udział ponad 10 tysięcy strażaków.

  - Do tego wykorzystali 2379 samochodów - podał rzecznik. Jak podkreślił, wiatr w ciągu weekendu uszkodził 112 budynków, w tym 89 budynków mieszkalnych. - W tym czasie dwie osoby w skali kraju zostały ranne. W tym jeden strażak - dodał.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...