Informacje
 • Toki głuszców trwają. Niedługo pojawią się pisklęta

  13-04-2019 12:00 Niektóre samice złożyły już jaja
  Głuszki czekające na koguty Foto: Anna Bukowska/Nadleśnictwo Leżajsk | Video: Anna Bukowska/Nadleśnictwo Leżajsk

  Leśnicy z Nadleśnictwa Leżajsk znaleźli w piątek trzy jaja. Wszystko wskazuje na to, że niedługo pojawi się ich więcej.

  Leśnicy z Ośrodka Hodowli Głuszca w krośnieńskim Nadleśnictwie Leżajsk ogłaszają, że toki weszły już w ostateczną fazę. W piątek pierwsze samice złożyły jaja.

  Miłość je ogłusza

  Okres rozrodczy głuszca jest niezwykle ciekawy, stanowi nawet źródło jego nazwy. Pieśń godowa głuszców złożona jest z czterech części: klapania, trelowania, korkowania i szlifowania. W trakcie szlifowania, które brzmi jak niezbyt romantyczne pocieranie kosą o kamień, ptak staje się całkowicie głuchy i przestaje reagować na bodźce zewnętrzne. Stąd nazwa "głuszec". Nie do końca wiadomo, czy odpowiedzialna jest za to budowa fizyczna ptaka, czy stan wyjątkowego podniecenia. Chwilowa "niedyspozycja" głuszców wykorzystywana była często w trakcie polowań. Myśliwi, uznając go za łatwy cel, wytrzebili większość populacji.

  Odbudowa populacji

  Głuszec od 1995 roku jest objęty w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Na wolności żyje około 500 osobników. Zamieszkują one Karpaty, Puszczę Solską i Lasy Janowskie, Puszczę Augustowską oraz Bory Dolnośląskie.

  Lasy Państwowe zadbały o dodatkową ochronę ptaków, zakładając w nadleśnictwach ich hodowle. Kiedy pisklęta trochę podrosną, zostaną wypuszczone w obszarze nadleśnictw Ruszów i Głęboki Bród. Odbędzie się to w ramach projektu "Czynna ochrona nizinnych populacji głuszca (Tetrao urogallus)".

  Projekt zakłada kompleksowe działania mające na celu ochronę populacji głuszca. Jak możemy przeczytać na stronie nadleśnictwa Ruszów, w ramach programu wypuszczono już na wolność 76 ptaków z hodowli krajowych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...