Informacje
 • Sukces łódzkiego zoo. Na świat przyszły niespotykane w całej Europie młode kazuary

  19-06-2016 13:25 Młode wychowuje samiec

  Kazuary w łódzkim zoo

  TVN24

  Łódzkie zoo ma nowych mieszkańców. Kazuary hełmiaste są jedynymi przedstawicielami młodego gatunku w Europie. W Łodzi od samego początku młodymi zajmuje się ojciec. - Matka tylko składa jaja i to jest jej robota - stwierdził opiekun ptaków.

  Trzy tygodnie temu w zoo w Łodzi z jajek wykluły się trzy kazuary hełmiaste. To wielki sukces łódzkiego ogrodu zoologicznego, ponieważ w całej Europie nie ma żadnego młodego przedstawiciela tego gatunku. Przez ostatnie 20 lat nie udało się odchować żadnego kazuara w polskich ogrodach. Większość piskląt pochodziła z inkubatorów i nie dożywały 30 dni.

  - Ciężko jest znaleźć dobrego samca, bo to właśnie oni wysiadują jaja i opiekują się później młodymi - poinformował Łukasz Najder, opiekun kazuarów. - U strusiowatych, do których należą kazuary, to właśnie samce wysiadują jaja i zajmują się młodym potomstwem. - Matka tylko składa jaja i to jest jej robota - dodał.

  Samce kazuarów z natury są bardzo opiekuńcze. Problem pojawia się, gdy osobnik został wychowany w ogrodzie zoologicznym.

  - W zoo, czyli w warunkach sztucznych, samce zostały wychowane w inkubatorach i nie mają wpojonych takich naturalnych zachowań, żeby się opiekować młodymi. Kazuar w zoo w Łodzi jest z naturalnego odchowu, dlatego wie jak zająć się potomstwem - stwierdził opiekun kazuarów w łódzkim zoo.

  Dobre wychowanie

  Według opiekuna ojciec młodych kazuarów doskonale zajmuje się małymi.

  - Karmi młode, rozdrabia im pokarm i podaje. Gdy tylko odejdzie od swojego potomstwa i usłyszy, że piszczą, to zaraz przybiega do nich, żeby sprawdzić, co się stało - powiedział Najder.

  Główny pokarm tych zwierząt to owoce i warzywa m.in. marchewka, jabłka, truskawki, jagody, gruszki. Miesza się je z ryżem, kukurydzą, jajkiem, a czasem karmione są drobnymi robakami.

  Kolorowe młode

  Kazuary hełmiaste w naturze występują w północno-wschodniej Australii i Nowej Gwinei. Dorosły osobnik osiąga 1,8 metra wysokości i około 70-85 kg masy ciała. Zwierzęta te mają inne umaszczenie jako młode i gdy dorosną. Po urodzeniu młode mają paski, a po kilku latach umaszczenie staje się jednolite.

  - Samce mogą dopiero w wieku pięciu lat uzyskać ubarwienie dorosłego osobnika, a samice wcześniej, bo już w wieku trzech lat - poinformował Najder.

  Zagrożony gatunek

  Kazuary hełmiaste są zagrożone wyginięciem. Rdzenni mieszkańcy Nowej Gwinei łapią młode kazuary i hodują je dla mięsa, które stanowi dla nich przysmak. Z ich kości wyrabiają sztylety i ostrza do strzał. Kazuary trzymane w klatkach są bardzo niebezpieczne dla człowieka.

  Zobacz całą rozmowę z opiekunem zwierząt:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • "Słuszną linię ma nasza władza" (Miś)
  Zwracam uwagę że młode wychowuje samiec.
  A gdzie kot?
  fojtek /2016-06-19 21:52

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...