Informacje
 • Śpimy godzinę dłużej. Jak zmiana czasu wpływa na zdrowie?

  27-10-2017 09:52 Konsekwencje przestawiania zegarków

  W nocy pośpimy godzinę dłużej

  Foto: Shutterstock; Film: TVN24

  W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. Cofniemy wskazówki zegarów z godziny 3.00 na 2.00. Dzięki temu zyskamy godzinę snu, ale zdaniem części naukowców konsekwencje dla organizmu są trudne do oszacowania.

  W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa Unii Europejskiej ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".

  W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

  Może się to jednak zmienić, bo w październiku bieżącego roku sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych poparła jednogłośnie projekt ustawy autorstwa posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zakłada on odejście od zmiany czasu na letni i zimowy. Według propozycji PSL czas letni miałby obowiązywać cały rok, ale dopiero od 1 października 2018 r. Gdyby projekt został zaakceptowany, czas zmienialibyśmy jeszcze w przyszłorocznym marcu.

  Korzyści ekonomiczne, zdrowotne i społeczne

  Odbywająca się dwa razy w roku zmiana czasu ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. Opinie w tej kwestii są podzielone. 

  Jak tłumaczył szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, propozycja PSL jest umotywowana m.in. względami ekonomicznymi, zdrowotnymi i społecznymi. Polityk przekonywał, że zmiana czasu powoduje - poza stratami ekonomicznymi - m.in. więcej wypadków samochodowych, incydentów sercowo-naczyniowych, w tym zawałów.

  Z badań specjalistów University of Alabama w Birmingham (USA) wynika np., że cofnięcie wskazówek o jedną godzinę jesienią zmniejsza ryzyko zawału serca o 10 procent. Główny autor badań, kardiolog prof. Martin Young twierdzi, że odwrotne działanie wykazuje jednak przesunięcie wiosną wskazówek zegara o godzinę do przodu. Może ono zwiększać ryzyko zawału serca o 10 proc.

  Dr n. med. Dorota Wołyńczyk-Gmaj, psychiatra, specjalista ds. zaburzeń snu podkreśla jednak, że nauka nie jest jednoznaczna w sprawie wpływu zmiany czasu na zdrowie.

  - Wyniki badań są sprzeczne lub wykluczające się. Wynika to z faktu, że badania są prowadzone na różnych grupach, w różnych krajach leżących na różnych szerokościach geograficznych, i różne są metodologie tych badań. Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić, jak zmiana wpływa na stan zdrowia człowieka - podkreśla.

  Najlepiej żyć zgodnie z zegarem wewnętrznym

  Jednak zdaniem prof. Elżbiety Pyzy z Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego lepiej by było, gdybyśmy nie musieli na wiosnę i zimą przestawiać zegarków, tylko przez cały czas funkcjonować w zgodności ze wskazaniami zegara wewnętrznego, zsynchronizowanego z dobowymi zmianami warunków, które panują środowisku zewnętrznym.

  - To, w jakim stopniu co pół roku odczuwamy konsekwencje zmiany czasu, wynika przede wszystkim ze stopnia naszej wrażliwości na takie zmiany - stwierdza Pyza. - Jedni ludzie odczuwają to jako dużą dolegliwość, inni jako mniejszą. Teoretycznie jeden dzień powinien wystarczyć, żeby zegar wewnętrzny mógł się przystosować do jednogodzinnej zmiany czasu. Ale nie wszyscy reagują w ten sposób. Niektórzy do nowych warunków przyzwyczajają się nie przez jedną dobę, ale np. przez cały tydzień - mówi.

  Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W 2014 r. na stałe na czas zimowy przeszła Rosja. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 r.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • I tego chce PSL???
  PSL chce zostać przy czasie letnim???
  Czy oni są świadomi tego że ich dzieci na wsiach będą chodzić do szkoły po ciemku, bo jasno będzie się robić dopiero przed ósmą?
  Ciekawe ile dzieci będzie musiało zginąć żeby zrozumieli swój błąd?
  ~Szkoda mi dzieci /2017-10-27 10:53
 • Bez sensu
  Raz godzina do przodu a raz godzina do tyłu.
  Piotru70 /2017-10-27 10:37
 • Logika logika logika..
  Jakbysmy czasu nie zmienili w marcu, to bylibysmy na zimowym przeciez, a ma obowiazywac letni, wiec zdanie: 'Gdyby projekt został zaakceptowany, czas zmienialibyśmy jeszcze w przyszłorocznym marcu.' jest bez sensu.
  ~prasopoprawiacz /2017-10-27 10:30
 • Natura
  Przez setki tysięcy lat Ludzie stosowali się do natury dopiero XX wiek przyniósł wiele zmian niekorzystnych dla zdrowia człowieka, w Polsce należy przywrócić czas zimowy który jest naturalny dla naszego obszaru a życie nasze dostosować do pory dnia, zimą dzień jest krótki i żadne czary z zegarkiem tego nie zmienią
  ~piotr /2017-10-27 10:22
 • poszukuje tlumacza
  Czy moglby ktos wytlumaczyc to mojemu psu?
  ~Warszawianka /2017-10-27 10:14

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...