Informacje
 • Orliki krzykliwe powróciły w polskie Karpaty z Afryki

  08-04-2015 10:32 Trochę się spóźniły

  Orlik krzykliwy odleci w połowie września

  Komitet Ochrony Orłów

  Z zimowania w Afryce w polskie Karpaty wracają, w tym roku z opóźnieniem, orliki krzykliwe. W Karpatach żyje ok. 450 par tych drapieżników; największe w Europie zagęszczenie populacji tego gatunku występuje w Beskidzie Niskim.

  - Pierwsze orliki pojawiły się w ostatnią sobotę 4 kwietnia na Dukielszczyźnie w Beskidzie Niskim - powiedział koordynator regionu podkarpackiego Komitetu Ochrony Orłów dr Marian Stój.

  Przypomniał, że "w ubiegłym roku przyleciały o tydzień wcześniej, bo już 29 marca". - Za kilka dni zaczną tokować i odnawiać gniazda, a w trzeciej dekadzie kwietnia rozpoczną znoszenie i wysiadywanie jaj – dodał ornitolog.

  Przyleciały z Afryki

  Orliki z polskich Karpat zimę spędziły na sawannach wschodniej, centralnej i południowej Afryki.
  Przyrodnik zauważył, że "są to dosyć punktualne ptaki". "Odloty zawsze rozpoczynają się tuż przed 15 września i trwają kilka dni. Podobnie jest z ich wiosennymi powrotami; od lat regularnie przylatują na przełomie marca i kwietnia" - podkreślił.

  Zauważył jednak, że w tym roku ich przylot opóźniła zimowa aura na początku kwietnia.
  W naszym kraju gniazduje ponad dwa tysiące par orlików krzykliwych; głównie w północno-wschodniej i południowo-wschodniej Polsce. Na Podkarpaciu drapieżniki te można spotkać w Beskidzie Niskim, Bieszczadach, Górach Sanocko-Turczańskich oraz na pogórzach Przemyskim, Dynowskim i Bukowskim.

  Żywi się gryzoniami

  Najwyższe zagęszczenie populacji tego gatunku w Europie jest w Beskidzie Niskim - nawet do 20 par na 100 km kw. Oprócz Polski orliki krzykliwe bytują również na Białorusi, Łotwie, Litwie i Słowacji.
  Orlik krzykliwy ma ok. 65 cm długości, a rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 165 cm. Żywi się gryzoniami, płazami, gadami i większymi owadami. W polskich Karpatach gniazda zakłada głównie na jodłach; w połowie wysokości drzewa.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...