Informacje
 • Odwodnienie, udar, przegrzanie. Coraz więcej interwencji lekarzy

  03-08-2018 11:02 Upały szczególnie groźne dla osób starszych i dzieci
  Jak upały zagrażają dzieciom? Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Utrzymujące się upały są przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Służby ratunkowe w całej Polsce odnotowują wzrost wezwań do poszkodowanych w wyniku gorąca. Lekarze apelują o odpowiednie nawadnianie i unikanie długotrwałego przebywania na słońcu.

  Przyczyną złego stanu zdrowia wielu pacjentów najczęściej są odwodnienie, przegrzanie organizmu, udary cieplne, dolegliwości układu krążenia spowodowane utratą wody z organizmu i niedoborem mikroelementów. Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku (obsługująca trzy czwarte województwa pomorskiego) w ciągu doby wyjeżdża około 150 razy.

  Omdlenia i odwodnienia

  Ratownicy najczęściej są wzywani do osób starszych, dzieci, a także pacjentów z przewlekłymi schorzeniami.

  Po kilkadziesiąt osób więcej niż zwykle na dobę przyjmują w związku z wysoką temperaturą SOR-y w dwóch największych placówkach w Gdańsku: szpitalu im. Mikołaja Kopernika i szpitalu św. Wojciecha na Zaspie, położonym nieopodal plaży.

  Podobnie jest w Krakowie. - Otrzymujemy więcej zgłoszeń niż w dni, kiedy jest normalna temperatura - powiedziała Anna Zielińska-Górka z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

  O około 10 procent więcej pacjentów niż zwykle przyjmuje Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie. Są to głównie osoby po omdleniu lub odwodnione. - Uczulamy, aby w taką pogodę pić więcej płynów oraz unikać długotrwałej ekspozycji na słońce - mówił Marcin Mikos, zastępca dyrektora szpitala.

  Także w Łodzi liczba wezwań zwiększyła się o 25 proc. - Bardzo wiele z nich dotyczy ataków duszności, zasłabnięć i objawów związanych z zaostrzeniem choroby wieńcowej. Niedobór płynów - a przy takich upałach ich ilość należy zwiększyć o połowę - powoduje zaburzenia rytmu serca - wyjaśnił Adam Stępka, rzecznik łódzkiej Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego.

  Podajemy dzieciom za mało napojów

  Wysoka temperatura jest niebezpieczna także dla dzieci. Każdego dnia na oddział ratunkowy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (GCZD) trafia 80-100 małych pacjentów. - Prawie wszyscy podają dzieciom za mało napojów. Zamiast niegazowanej wody serwują soki i słodzone napoje, często gazowane lub sztucznie barwione - wyliczyła błędy doktor Kunsdorf-Bochnia.

  - W związku z wysoką temperaturą jest też więcej wyjazdów do wypadków drogowych. Upał powoduje, że kierowcy są rozkojarzeni - powiedział Szymon Czyżewski, kierownik dyspozytorni medycznej pogotowia ratunkowego we Wrocławiu.

  Wysyp udarów

  Dwukrotny wzrost liczby zgłoszeń odnotowali ratownicy z Warmii i Mazur. Według rzecznika Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie Krzysztofa Jurołajcia, większość wezwań pogotowie otrzymuje po południu, gdy dzwoniący źle poczuli się po powrocie do domów. Często z powodu odwodnienia tacy pacjenci muszą być zabierani na badania do szpitala.

  Więcej interwencji miało w ostatnich dniach również Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, którego karetki wodne dyżurują na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W zdecydowanej większości ratownicy byli wzywani do młodych ludzi, którzy doznali urazów podczas kąpieli, zabaw na pomoście albo na jednostkach pływających.

  Natomiast w Białymstoku czwartek był najtrudniejszy z dotychczasowych upalnych dni dla pracowników Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Według informacji jej dyrektora nastąpił prawdziwy "wysyp" zgłoszeń podejrzeń o udar.

  Jak pomóc osobie, która zasłabła?

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...