Informacje
 • Nie śpią, zwiedzają. Ciepła zima rozbudziła niedźwiedzie

  09-01-2018 11:33 W tym roku misiowy sen będzie krótki

  Niedźwiedzie w Bieszczadach

  Foto: Flickr (CC BY 2.0)/ Arend

  Niedźwiedzie żyjące na Podkarpaciu, między innymi w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, nadal są aktywne. W ostatnich dniach były wielokrotnie widziane w okolicy

  - Po ostatnich opadach śniegu na świeże tropy niedźwiedzi natrafiono w lasach kilku bieszczadzkich nadleśnictw. Udało się je także zarejestrować na wielu fotopułapkach. Drapieżniki są aktywne, nadal żerują - powiedział we wtorek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

  Jak dodał Marszałek, podkarpackie niedźwiedzie w sen zimowy "zapadają dopiero wtedy, kiedy spadnie co najmniej pół metra śniegu, a przez kilka dni termometry będą pokazywały poniżej 10 stopni mrozu".

  Rzecznik zauważył, że w tym roku zimowy sen podkarpackich niedźwiedzi może być wyjątkowo krótki. Ciepłe dni, topnienie śniegu oraz opady deszczu sprzyjają przerwaniu zimowej drzemki.

  Sprawdź, jakie jeszcze są konsekwencje ciepłej zimy:

  Niedźwiedzie na Podkarpaciu


  Na Podkarpaciu od początku lat 70. ubiegłego wieku ponadsześciokrotnie wzrosła liczba niedźwiedzi. 40 lat temu było ich niespełna 20 i występowały jedynie w Bieszczadach. Ćwierć wieku później było ich już 50, a w pierwszych latach tego stulecia - 100.

  Obecnie w południowo-wschodniej Polsce, głównie w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i na Pogórzu Przemyskim, bytuje blisko 200 tych drapieżników, jest o około 90 proc. polskiej populacji.

  Wśród podkarpackich niedźwiedzi nie występuje zjawisko synantropizacji, czyli zaniku instynktownego strachu i skłonności do przebywania w pobliżu ludzi, głównie w celu łatwego zdobycia pożywienia. Takie przypadki zdarzają się np. u niektórych niedźwiedzi tatrzańskich.

  Niedźwiedzie są wszystkożerne. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg, żyją do 50 lat. Zaliczają się do najbardziej niebezpiecznych drapieżników w Europie.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • niektóre argumenty są głupie
  akurat to że producenci energii cieplnej nas nie zgolą mnie nie boli
  piotr_bo /2018-01-09 16:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...