Informacje
 • "Mam go!". Pełnia Żniwiarzy na Waszych zdjęciach

  14-09-2019 09:50 Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24
  Pełnia Bobrzego Księżyca Foto: Tomasz Pestka 112Tychy, Jaga_/Kontakt 24 | Video: Kontakt 24

  Mimo chmur, które od czasu do czasu przysłaniały niebo, udało się Wam uchwycić Pełnię Żniwiarzy. Zdjęcia z całej Polski otrzymaliśmy na Kontakt 24.

  "Chmury skradły księżyc żniwiarzom" - napisała Reporterka 24 Jaga. "Mam go!" - odpowiedziała panibożenka. "Gęsta warstwa chmur szybko zniknęła, mimo że szczelnie pokrywała niebo. Widocznie Pełnia ma swoją moc. A księżyc, mimo iż dalej od ziemi, ukazał pogodne oblicze" - przyznała potem Jaga.

  Pełnia Księżyca Plonów

  Wrześniowa pełnia jest nazywana Pełnią Żniwiarzy. Nazwa wywodzi się z kultury starożytnych Egipcjan i była oznaką nadchodzącej pory deszczowej, która kończyła półroczny okres suszy. Wtedy wylewał Nil, co umożliwiało uprawę roślin wzdłuż rzeki.

  Uważa się, że pomagała rolnikom, którzy w jej wyjątkowo jasnym świetle kończyli zbieranie plonów. Spowodowane jest to tym, że Księżyc wschodzi w momencie, gdy Słońce zapada. Dlatego odbija maksymalnie dużo światła słonecznego, nadto przesuwa się całą noc nad horyzontem.
  Jej inne nazwy to Pełnia Księżyca Plonów czy Kukurydziany Księżyc. W Polsce Księżyc swoje pełne oblicze ukazał 14 września o godzinie 6.35.

  Nie tylko plony

  Również na 13 września przypadła Pełnia Mikroksiężyca. Oznacza to, że nasz naturalny satelita znalazł się w większej odległości od Ziemi - średnio około 382 tysięcy kilometrów. Ze względu na większą odległość, Księżyc wydawał się mniejszy i nieco mniej jasny. Przeciwieństwem tego zjawiska jest Superksiężyc, kiedy satelita znajduje się szczególnie blisko Ziemi.

  Na Kontakt 24 wysłaliście wiele zdjęć:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...