Informacje
 • "Kleszcze zimą nie umierają"

  18-02-2019 14:41 Przenoszą boreliozę i babeszjozę
  Sposoby ochrony przed kleszczami Foto: TVN24 | Video: TVN24

  Kleszcze kojarzą nam się zwykle z wiosną i latem. Tymczasem mogą one wykazywać aktywność również zimą. Ciepłe dni powodują, że bezkręgowce budzą się i atakują. Zwłaszcza zwierzęta.

  - Oczywiście kleszcze zimą nie umierają - mówi Radomir Jaskuła z katedry zoologii bezkręgowców i hydrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego. - To jest tak, że pewne stadia rozwojowe, w szczególności nimfy, czyli te najmniejsze stadia rozwojowe, przebywają w okresie zimy na żywicielach trochę innego kalibru niż człowiek. Pasożytują na przykład na drobnych ssakach leśnych, takich jak gryzonie czy ryjówki - tłumaczy.

  Kleszcze można przez całą zimę znajdować również na lisach czy dzikach.

  Ukąszenia już w styczniu

  Zimą, nawet w cieplejsze dni, człowiek jest ubrany w długie spodnie, często wysokie buty, co utrudnia kleszczom wczepienie się w skórę. Inaczej jest w przypadku zwierząt, które ciągle są narażone na ukąszenia.

  - Pierwsze przypadki były u kotów w styczniu - zauważył weterynarz Adam Szymaniak. Do jego kliniki w Łodzi trafiło osiem ukąszonych przez kleszcze kotów. - Na szczęście nie było powikłań. Nie stwierdziliśmy ani jednej boreliozy, czy babeszjozy - dodał.

  - Jest to może o tyle nietypowe, że w ostatnich latach mamy bardzo łagodne zimy, w związku z tym aktywność tych pasożytów może się zaczynać wcześniej - mówił Jaskuła. Dodał, że dotyczy to zwłaszcza większych ssaków (w tym człowieka), które mogą być kąsane wcześniej niż te mniejsze. - W związku z tym możemy trochę wcześniej niż w poprzednich latach znajdować je na człowieku - przyznał.

  "Kleszcze są roznoszone po całej Polsce"

  Jak podkreślił Szymaniak, kiedyś kleszcze bytowały głównie w niektórych regionach kraju - na Mazurach, Suwalszczyźnie, Lubelszczyźnie i w okolicy Zalewu Zegrzyńskiego. - Natomiast ludzie podróżują ze zwierzętami i te chore kleszcze są roznoszone po całej Polsce. W tej chwili w Łodzi podczas sezonu babeszjoza to nie jest nic niezwykłego - dodał.

  Pierwsze sygnały o ugryzieniach pojawiły się również w warszawskiej dzielnicy - Wawer. Czytaj więcej na tvnwarszawa.tvn24.pl

  Przenoszą choroby zakaźne

  Babeszjoza to jedna z chorób odkleszczowych, które są groźne dla zwierząt. Pierwszymi objawami są apatia, ospałość czy brak apetytu. Choroba może doprowadzić do stanów zapalnych organów wewnętrznych takich jak wątroba i nerki.

  Kleszcze przenoszą także inne choroby, z których najgroźniejsza jest borelioza wywoływana przez bakterie należące do krętków (z rodzaju Borellia) oraz kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) wywoływane przez wirusa z rodziny flawiwirusów (Flaviviridae).

  Do zakażenia dochodzi w czasie wysysania krwi. Dzieje się to w ciągu pierwszych 48 godzin - tyle czasu zajmuje bakteriom uwolnienie się z jelit kleszcza i przeniknięcie do jego ślinianek, skąd wraz ze śliną przechodzą do organizmu żywiciela.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...