Informacje
 • Jedną szybę opuścił, drugą musiał rozbić. Opady marznące na Podkarpaciu

  09-01-2020 12:15 Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24
  Deszcz zamarzł na szybie samochodu na Podkarpaciu Foto: Kontakt 24/zloty_2000 | Video: Kontakt24/Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Baligród

  Reporter 24 opuścił szybę w samochodzie, a za nią zastał kolejną, którą musiał już rozbić. "Przed wyjazdem trzeba jakoś przewietrzyć wnętrze auta" - skomentował. Nagranie z pokrytego lodem Podkarpacia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

  W nocy ze środy na czwartek występowały opady marznącego deszczu. Efektów tego zjawiska doświadczyli mieszkańcy Podkarpacia.

  Pokryte lodem były jednak nie tylko ulice i chodniki, które widać na zdjęciach od Reporterów 24. Jeden z nich wysłał nagranie z czwartkowego poranka. Siedzi w samochodzie, w którym opuścił już boczną szybę. Za nią jednak jest... kolejna szyba. Tym razem lodowa. Na filmie widzimy moment jej rozbicia. "Przed wyjazdem trzeba jakoś przewietrzyć wnętrze auta" - skomentował autor.

  BYŁEŚ ŚWIADKIEM CZEGOŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ TYM Z NAMI!

  W kilku powiatach województw małopolskiego i podkarpackiego nadal obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki przed marznącymi opadami.

  Marznący deszcz - co to jest, jak powstaje

  Marznący deszcz jest niebezpiecznym zjawiskiem. Powstaje wówczas, gdy krople deszczu lub wilgoć opadają na podłoże o temperaturze poniżej zera stopni Celsjusza. Zimna powierzchnia powoduje ich samoistne zamarzanie.

  Czym różni się gołoledź od marznącego deszczu? Aby wystąpiła gołoledź, muszą pojawić się opady śniegu. Jego płatki, napotykając warstwę ciepłego powietrza, topnieją i przechodzą w krople deszczu. Następnie zamarzają w wyniku zetknięcia z wychłodzonym podłożem.

  Do innych groźnych zjawisk powodujących tak zwaną szklankę na drogach należą oblodzenie, szron i deszcz lodowy.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...