Informacje
 • Bow echo nad Polską.
  Niszczycielska siła łamała drzewa jak zapałki

  14-08-2017 13:38 W piątek wieczorem wiało nawet do 151 km/h

  Za zniszczeniami stoi bow echo

  Foto: radar-opadow.pl/IMGW, film: TVN24

  W piątkowy wieczór nad Polską wystąpiło niszczycielskie zjawisko - bow echo. Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. W wyniku nawałnic zginęło także sześć osób.

  Jak podała synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek, na zdjęciu satelitarnym z godz. 21.30-22.30 w piątek doskonale widać zjawisko o nazwie bow echo, czyli układ burz w formie łuku. Była to bardzo aktywna strefa burzowa.

  Bow echo określa się strefę z chmurami burzowymi i wiatrem, którego porywy są bardzo silne, niszczycielskie. - To bardzo charakterystyczne zjawisko dla pory letniej. Tak zwane bow echo. Ono jest często obserwowane w Stanach Zjednoczonych - tłumaczy Arleta Unton-Pyziołek. Te zjawiska są krótkotrwałe, jednak bardzo intensywne.

  Niebezpieczne zjawisko

  - Jest charakterystyczny łuk chmur burzowych silnie wypiętrzonych. To te czerwone plamy. Wędrują na wschód w stronę Warmii. To zdjęcia z wczorajszego wieczora. Takie zjawisko jest zawsze niebezpieczne - opowiada synoptyk.

  Jak dodaje, jest to front burzowy, który wędruje bardzo szybko i charakteryzuje się tym, że występują w nim bardzo silne porywy wiatru. Są one związane z zimnym, silnym prądem zstępującym w chmurach burzowych. - To są bardzo silne podmuchy wiatru. Często trwają 2-5 minut, zdarza się, że do 15-20 minut. Zostawiają podobne zniszczenia, co trąby powietrzne - zaznacza synoptyk.

  - Przy takim froncie burzowym również mogą pojawiać się trąby powietrzne. Prawdopodobnie minionej doby mieliśmy do czynienia zarówno z trąbami powietrznymi, jak i właśnie z silnymi uderzeniami wiatru szkwałowego - podsumowuje Unton-Pyziołek.

  Bardzo silny wiatr

  Takie burze charakteryzują się przede wszystkim silnym wiatrem, powyżej 100 km/h. W Chojnicach odnotowano 112 km/h, w Gnieźnie 125 km/h, a w Elblągu 151 km/h.

  Front burzowy szedł od Wielkopolski aż po Warmię. - 100 km/h wystarczy, żeby łamać grube konary. Natomiast 150 km/h to już jest potężna siła - mówi synoptyk TVN Meteo, Arleta Unton-Pyziołek.

  Tak silny wiatr na tak rozległym obszarze od Chojnic do Elbląga sugeruje, że najczęściej występowały w tym rejonie uderzenia zimnego silnego wiatru opadającego na szybko przemieszczającym się froncie atmosferycznym (70-80 km/h).

  W sobotę taka sytuacja już się nie powtórzy. Śledź aktualną sytuację pogodową.

  Drzewa łamały się jak zapałki

  Z piątku na sobotę nad województwem pomorskim przeszła gwałtowna nawałnica. Przyczyniła się do śmierci pięciu osób. Rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak informuje o działaniach oraz o sytuacji w kraju po nawałnicy. Szósta osoba zginęła w woj. Wielkopolskim, gdzie została przygnieciona przez element budynku.

  W powiecie chojnickim na Pomorzu nawałnica połamała wiele hektarów lasu. Na zdjęciach z drona widać drzewa połamane jak zapałki. Film zarejestrowano w pobliżu miejsca, w którym zorganizowany był obóz harcerski w miejscowości Suszek.

  Pod koniec lipca takie zjawisko wystąpiło w okolicy Wrocławia. Na stacji meteorologicznej we Wrocławiu odnotowano aż 126 km/h. Więcej o tej sytuacji przeczytasz tutaj.

  Posłuchaj rozmowy z łowcą burz:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Do Ola
  Nie opowiadaj bzdur! Nie zwalaj winy na ludzi i się opamiętaj.
  ~Nick /2017-08-14 22:50
 • pogoda
  bardzo fajny program
  ~kuba /2017-08-13 09:31
 • darmowa reklama?
  Ale się dziś wszyscy przyczepili do biednych zapałek!... Może trzeba zmienić na: "łamały się jak wafle tortowe" albo "waliły się jak domek w Armeni"
  ~bartolini /2017-08-13 00:48
 • natura msci sie za "bandycka zmiane" i bandyte szyszke
  nic w przyrodzie nie dzieje sie bez przyczyny...
  ~Ola /2017-08-12 20:39
 • Cmentarz drzew
  Czyżby tamtędy przechodził pan Szyszka ?
  ~q8tj38 /2017-08-12 18:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....