Informacje
 • Bociany wracają do Europy. W Polsce
  powinny zameldować się w połowie marca

  25-02-2019 08:32 W tym roku na zimę zostało ich ponad 100
  Bocian utknął w kominie Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Bociany, zimujące w Afryce środkowej i północnej, wyruszyły w drogę do miejsc gniazdowania. W naszym kraju spodziewane są w połowie marca.

  Polskie bociany zimują w Afryce środkowej i północnej. Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) w Olsztynie poinformował, że bociany wyruszyły już z miejsc zimowania i rozpoczęły powrót do Europy.

  - Do Polski bociany wlecą od strony Ukrainy, pierwsze ptaki będą obserwowane na Lubelszczyźnie, bo bociany omijają w przelotach Karpaty - powiedział Menderski.

  Coraz więcej bocianów zimą

  Na Warmii pierwsze bociany powinny zameldować się około 20-21 marca. Mówiąc o zimowiskach bocianów, Menderski podkreślił, że z roku na rok ornitolodzy odnotowują coraz większą liczbę tych ptaków, które zimują w Polsce. W tym roku na zimę zostało ich ponad sto. - Nie wiemy, dlaczego tak się dzieje - przyznał Menderski i dodał, że w tym roku na Podlasiu w jednej wsi zostały na zimę aż dwa boćki.

  - Bocianami, które zostają na zimę w Polsce, opiekują się gospodarze: dokarmiają je, dają schronienie. Potem, bardzo wczesną wiosną, ludzie mylnie uważają, że bociany przyleciały dużo wcześniej niż zwykle. A to są bociany zimujące w kraju - powiedział ornitolog.

  Bocian w polskiej tradycji i kulturze od wieków darzony jest sympatią i szacunkiem. Wierzy się, że ptaki te przynoszą szczęście gospodarstwu, w którym mają gniazdo. Z tego powodu wiele osób przygotowuje się na powrót bocianów - zarówno osoby prywatne, jak i instytucje (np. energetycy) poprawiają bocianie gniazda czy przygotowują specjalne platformy pod gniazda.

  Bocianie wioski

  W tak zwanej bocianiej wiosce - w Żywkowie na Warmii - tuż przy granicy z Rosją, zimą przyrodnicy zbudowali dwie małe tamy piętrzące wodę w rowach oraz wykopali pięć oczek wodnych.

  - Bociany wcale nie przepadają za żabami, ale w pobliżu oczek wodnych żyje wiele innych drobnych zwierząt, którymi bociany nie gardzą - przyznał Menderski. Są to m.in. robaki czy owady. Od wielu lat przyrodnicy polepszają warunki bytowe bocianów, ponieważ nowy typ upraw, tak zwany wielkoobszarowy, nie sprzyja tym ptakom.

  Ubiegły rok, choć suchy i bardzo gorący, służył bocianom. Wiele par doczekało się rekordowej liczby młodych, w jednym gnieździe były po 3-4 małe bociany, co jest liczbą znaczną.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....