Informacje
 • "26 tysięcy hektarów lasu zniknęło zupełnie"

  13-08-2017 20:03 Lasy Państwowe oszacowały straty

  Zniszczenia po nawałnicy są ogromne

  Foto: TVN24; Film: TVN24

  Po wichurach leśnicy powoli szacują straty w drewnie.

  "Od chwili przejścia nawałnic leśnicy cały czas są obecni w terenie. Nadal trwa szacowanie strat. Jednak już teraz wiadomo, że są one ogromne. Na dziś wiadomo, że ponad 26 tysięcy hektarów lasu zniknęło zupełnie, trzeba będzie od nowa go posadzić. Olbrzymie są także straty w drewnie, na razie wyliczono je na około 6 milionów 600 tysięcy metrów sześciennych" - podkreślono w komunikacie Lasów Państwowych.

  Jak podano, wstępne szacunki mówią o około 15,2 tysiąca hektarów zniszczonego lasu i około 2,3 miliona metrów sześciennych przewróconych drzew.

  "Prawie taką miąższość drewna pozyskuje się w ciągu całego roku łącznie we wszystkich nadleśnictwach toruńskiej dyrekcji" - podano.

  Największe straty

  Szkody mają charakter powierzchniowy (zniszczone są całe drzewostany) oraz pojedynczy. Największe straty zanotowano w nadleśnictwach Rytel, Czersk, Runowo, Szubin i Przymuszewo.

  "Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Janusz Kaczmarek koordynuje działania jednostek Lasów Państwowych dotkniętych szkodami w Borach Tucholskich. Zniszczeniu uległy także lasy w dwóch innych regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych - gdańskiej i poznańskiej" - poinformowano.

  Według komunikatu na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku wichury zniszczyły 100 hektarów lasów i około 300 tysięcy metrów sześciennych drzew. Na terenie tamtejszej dyrekcji najbardziej ucierpiały lasy w nadleśnictwach Kościerzyna, Lipusz i Cewice.

  Jak napisano, w regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych dotkniętych klęską już powołano sztaby kryzysowe. W poniedziałek odbędzie się narada zwołana przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych, podczas której dyrektorzy regionalni przedstawią plan dalszych działań na tych terenach. Dyrektor generalny wyda też decyzję o wprowadzeniu stanu siły wyższej na terenach dotkniętych klęską.

  - Przypominamy, że ze względów bezpieczeństwa na wyżej wymienionych obszarach obowiązuje zakaz wstępu do lasu. Połamane drzewa, zwisające konary i gałęzie stwarzają niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia - podkreślono.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Monokultury
  Lasów???
  Powiedzmy to w końcu wyraźnie, nie lasów a plantacji sosny.
  Prawdziwy las nie jest tak uległy na działanie wiatru.
  Może te straszne wydarzenia w końcu dadzą coś do myślenia "leśnikom" i przeprogramujemy wreszcie nasze monokultury na coś bardziej wartościowego....???
  ~PIT 76 /2017-08-14 10:24
 • Niech się pis dalej bawi w wycinkę puszczy, w lex Szyszko, w blokowanie energii
  odnawialnej... to wszystko cegiełki do ocieplenia klimatu !!! A potem huragany, burze, ulewy i zdziwienie !!!
  ~Monika /2017-08-13 21:59
 • GDZIE JEST WOJSKO
  GDZIE JEST WOJSKO, LUDZIE ZOSTALI POZOSTAWIENI BEZ POMOCY. SAMU MUSZA SOBIE RADZIĆ, CO RZĄD NA TO ??? CO SIĘ DZIEJE??
  ~Rafi /2017-08-13 21:51

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....