Informacje
 • -20,4 st. C w Stuposianach

  01-01-2016 09:10 W Bieszczadach mróz się nasila

  Mróz w Stuposianach

  Fot.: lutowiska.pl, film: TVN24

  - Stuposiany słyną z mrozów - powiedział prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski. Temperatura w piątek o poranku spadła poniżej -20 st. C. Stuposiany leżą w niecce, a takie ukształtowanie terenu sprzyja kumulowaniu się zimnego powietrza.

  - Mróz będzie coraz większy. Niewykluczone, że będziemy zbliżać się każdej kolejnej nocy coraz bardziej do -20 st. C - mówił w czwartek na antenie TVN24 prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski.

  Nie mylił się, ponieważ już w Nowy Rok o poranku miejscami temperatura w kraju spadła poniżej -20 st. C. Tak zimno tej zimy jeszcze w Polsce nie było. Najniższą wartość odnotowano w miejscowości Stuposiany w Bieszczadach. Termometry, znajdujące się 2 metry nad powierzchnią gruntu wskazały -20,4 st. C.

  Stuposiany - bieszczadzki biegun zimna

  W czwartek 31 grudnia nad ranem w Stuposianach również było najzimniej w kraju. Jednak tego dnia temperatura wyniosła -17 st. C. Główną przyczyną tak niskich wartości temperatury powietrza jest lokalizacja tej miejscowości.

  - Ta wieś (Stuposiany - przyp. red.) jest położona na wysokości 700 metrów nad poziomem morza, ale jednocześnie w obniżeniu - powiedział Tomasz Wasilewski, prezenter i meteorolog TVN Meteo. - Stuposiany położone są w niecce, na dnie doliny, a zimne powietrze jest cięższe od ciepłego i zsuwa się na dno tej niecki i tam się kumuluje. Stąd taka mroźna pogoda w Stuposianach - dodał.

  Można powiedzieć, że Stuposiany są bieszczadzkim biegunem zimna.

  - Stuposiany słyną z tych mrozów - stwierdził Wasilewski.

  Coraz zimniej

  To, że temperatura z dnia na dzień spada dowodzą wartości notowane na termometrach. W czwartek nad ranem w Białymstoku było -13 st. C, a w piątek już -15 st. C. Na Podkarpaciu temperatura miejscami w ciągu jednego dnia spadła o pięć stopni Celsjusza (z -10 do -15 st. C). W Warszawie w czwartek mróz sięgnął ósmej kreski, a w piątek już wyniósł -11 st. C.

  Rekord to -41 st. C

  Robi się coraz zimniej, ale nie ma się czego obawiać. Do rekordu zimna jeszcze daleko. Najniższą temperaturę odnotowano w Siedlcach w 1940 roku. Termometry wskazały wtedy -41 st. C.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Gacku
  Czy to wszystko na co cię stać?
  Obrażać innych ,a czy ty nie jesteś przypadkiem zimny.głupi i ciemny?!!!!!!!
  ~jolla /2016-01-01 18:59
 • ???
  Gacek nie przyznawaj sie że jestes z PeŁO bo wstyd i śmiech na cała Polske
  ~wars and sawa /2016-01-01 16:48
 • POPIERAM
  "pamietajcie
  Mieszkancy Stuposianow i innych wsi - pamietajcie o tym, ze wasze psy przykute do lancuchow dygocza teraz z zimna podczas gdy my wszyscy grzejemy sie w domach."

  ŚIĘTA RACJA !!!
  ~Okolice LSW /2016-01-01 16:07
 • pamietajcie
  Mieszkancy Stuposianow i innych wsi - pamietajcie o tym, ze wasze psy przykute do lancuchow dygocza teraz z zimna podczas gdy my wszyscy grzejemy sie w domach.
  ~to ja /2016-01-01 13:23
 • Zimno
  Ale to pisowska enklawa więc zimno,glupio i ciemno jak w umysłach tych ludzi
  ~Gacek /2016-01-01 11:45

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...