Temperatura na Ziemi rośnie. "To jest alarmujące"

[object Object]
Temperatura bije kolejne rekordyTVN24 BiS
wideo 2/17

Klimat się ociepla. I to w alarmującym tempie. Potwierdził to kolejny raport opublikowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Według danych przedstawionych w czwartek przez Organizację Narodów Zjednoczonych rok 2017 stanowił jeden z najcieplejszych w historii pomiarów (rekordowy był rok 2016), a najgorętszy - jeśli nie brać pod uwagę wpływu El Nino. To zjawisko, polegające na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku, nie wystąpiło w 2017 roku. Mieliśmy z nim jednak do czynienia w dwóch poprzednich latach.

Raport przygotowała Światowa Organizacja Meteorologicznej (WMO), którą jest wyspecjalizowaną w tym kierunku agendą ONZ.

Klimat się ociepla

Badania wykazały, że średnia temperatura przy powierzchni ziemi w 2017 roku wynosiła o 1,1 stopnia Celsjusza więcej, niż za czasów preindustrialnych. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) rok 2017 był "najcieplejszym rokiem bez El Nino" uwzględniając dane od końca XIX wieku.

- Temperatura powietrza przy ziemi wzrosła o jeden stopień. Cztery stopnie to jest różnica między tym, co mamy teraz, a epoką lodowcową - powiedział w programie "Czarno na Białym" fizyk atmosfery, profesor nauk o Ziemi Szymon Malinowski.

Wartości temperatury w latach 2015 i 2016 były zawyżone przez wpływ zjawiska El Nino na Oceanie Spokojnym, które występuje co kilka lat. Może zakłócać temperaturę na całym świecie poprzez uwalnianie ciepła do atmosfery z tropikalnych wód Pacyfiku.

[object Object]
Na czym polegają zjawiska La Nina i El NinoNOAA
wideo 2/9

WMO podało również, że od 2000 roku zarejestrowano 17 z najcieplejszych 18 lat w historii zapisów, które rozpoczęto w XIX wieku.

- Znajdujemy się w długookresowym trendzie ocieplania klimatu, który - pomijając chwilowe wahania -utrzymuje się, patrząc na zapisy roczne, a nawet zapisy z całych dekad - powiedział Gavin Schmidt z NASA, którego badania są wykorzystywane przez WMO.

- Kiedy nawet "zimniejsze" lata zamieniają się w jedne z cieplejszych w rejestrze temperatury, wiemy, że mamy problem - stwierdził profesor Dave Reay z Uniwersytetu w Edynburgu.

- Od 1900 roku do 1980 nowy rekord temperatury odnotowywany był średnio co 13,5 roku. Jednak od 1981 okres ten się skrócił i wynosi 3 lata - stwierdza NOAA.

Zmiana temperaturymetoffice.gov.uk/TVN Meteo

Trump zaprzecza ociepleniu

Obecna anomalia temperatury niebezpiecznie zbliża się do wartości 1,5 st. C, która stanowi limit ustalony podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w 2015 roku w Paryżu. Omar Baddour, koordynator naukowy WMO stwierdził, że jeszcze przed 2060-2070 rokiem średnia temperatura może sięgnąć nawet 2 st. C więcej niż w okresie przedindustrialnym. - To jest alarmujące - powiedział.

- Od początku epoki przemysłowej do stanu 25 lat temu wyemitowaliśmy tyle, co od 25 lat temu do dziś - zaznaczył Malinowski mówiąc o gazach cieplarnianych.

- Mówi się, że żyjemy w antropocenie. Dlaczego? Bo każdy jeden system, który działa na Ziemi, jest już przekształcony przez człowieka - powiedział w Czarno na Białym geograf Michał Brennek.

Wartość porozumienia wydanego podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych osłabła ze względu na plan amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, który podważa obecne odkrycia naukowe, mówiące, że w dużej mierze ocieplenie klimatu związane jest z emisją gazów szklarniowych przez człowieka.

Trump chce wspierać rozwój produkcji amerykańskich paliw kopalnianych, w zaprzeczeniu do postanowień z 2015 roku o emisji związanej z eksploatacją węgla, ropy i gazów między 2050 a 2100 rokiem.

Zmiany temperatury na przestrzeni lat
Zmiany temperatury na przestrzeni lat

Ekstremalna pogoda, ekstremalne koszty

W wyniku spalania paliw kopalnych powstaje energia, której Ziemia nie jest w stanie pochłonąć. Musi ją gdzieś uwolnić - w postaci ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Klimatolodzy obawiają się, czy nie brakuje już skali dla zniszczeń spowodowanych przez huragany.

Wśród zdarzeń pogodowych zeszłego roku warto pamiętać o niszczycielskich huraganach na Karaibach i w Stanach Zjednoczonych, Arktyce, która zakończyła 2017 rok z najmniejszą pokrywą lodową, jaką odnotowano (w połowie zimy), czy tropikalnych rafach koralowych, które cierpiały w wyniku wyższej niż zwykle temperatury wody.

- Arktyczne ciepło było szczególnie wyraźne i będzie miało głębokie i długotrwałe reperkusje dla wód oraz wpływ na zachowania pogody w innych częściach świata - oświadczył sekretarz generalny WMO Petteri Talaas.

W samych Stanach Zjednoczonych katastrofy związane z pogodą i klimatem przyniosły w 2017 roku koszta wynoszące w przybliżeniu 306 miliardów dolarów. Najbardziej kosztowne były pożary na zachodzie oraz huragany Harvey, Maria i Irma - oświadczyło NOAA.

Problematyczna woda

Jak wspomniał Malinowski, coraz częstsze są również problemy z wodą. Z dwóch stron - zarówno z jej nadmiarem (powodzie), jak i niedoborem (susze). Brennek przewiduje, że woda stanie się zakwaszona, "ocean za chwilę będzie przypominał wodę sodową".

Malinowski oznajmił również, że jeżeli stopnieją wszystkie lodowce poziom wód na Ziemi wzrośnie o 70 metrów. - To jest Płock, Zielona Góra, miasta portowe - zaznaczył. - Już teraz mamy praktycznie jak w banku wzrost poziomu morza o jeden metr do końca wieku. To jest zalanie terenów zamieszkałych przez kilkaset milionów ludzi - przestrzegł profesor.

Nie wszyscy pamiętają o tym, że słodka woda nie jest dobrem, które się nie wyczerpie. Oczywiście, można odsalać wodę morska, jednak jest to bardzo kosztowne i czasochłonne.

- Amerykańska agencja wywiadu wojskowego opublikowała raport, że zmiana klimatu jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego ponieważ zaczną się wojny o wodę - podkreślił Brennek.

Tempo zmian jest "zagrożeniem dla planety"

- Tempo wymierania gatunków jest takie, że my ich nie nadążamy odkrywać - stwierdził Brennek. Możliwe, że na przykład wśród roślin, których nigdy nie odkryjemy znalazłyby się takie, które stanowiłyby lekarstwo na raka. Malinowski prognozuje, że przy takich zmianach klimatu "cała roślinność, do której jesteśmy przyzwyczajeni, przestanie rosnąć".

Robert Glasser określił tempo zmian klimatycznych jako "zagrożenie dla istnienia naszej planety", które wymaga "drastycznej reakcji".

Malinowski twierdzi zaś, że koniec ludzkości czy konieczność poszukiwania nowej planety do zamieszkania to "realne opcje", a nie filmowa fikcja. - Oczywiście może być tak, że to będzie koniec tylko naszej cywilizacji, a nie koniec ludzkości - podkreślił.

Badania zostały wykonane przez NASA, NOAA, Met Office oraz Uniwersytet Wschodniej Anglii. Wcześniej raport na ten temat opublikował Copernicus Climate Change Service.

Naukowcy prognozują, że temperatura w 2018 roku będzie dalej niebezpiecznie rosnąć.

Zobacz cały materiał "Czarno na białym":

Ciepło zimno
Ciepło zimnoTVN24, WWF, NASA

Autor: amm, ao/aw / Źródło: Reuters, TVN Meteo, Czarno na Białym

Źródło zdjęcia głównego: NOAA, Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na Słońcu doszło do kilku silnych rozbłysków, w wyniku czego w kierunku Ziemi podążają duże ilości plazmy. Oznacza to, że najbliższej nocy na niebie może pojawić się zorza polarna. "Mogą to być najlepsze warunki do obserwacji zorzy polarnej nad Polską od kilku-kilkunastu lat" - napisał Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Burza geomagnetyczna. "Przed nami noc, na którą współczesny świat prawdopodobnie nie był gotowy"

Burza geomagnetyczna. "Przed nami noc, na którą współczesny świat prawdopodobnie nie był gotowy"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach,

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami. Temperatura przy gruncie może spaść do -2 stopni. Obowiązuje też prognoza zagrożeń na kolejne dni. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

IMGW ostrzega przed przymrozkami

IMGW ostrzega przed przymrozkami

Źródło:
IMGW

Jaka pogoda będzie w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną długoterminową prognozę na lato 2024. Trzy miesiące mogą okazać się cieplejsze niż zazwyczaj - wynika ze wstępnych przewidywań.

Pogoda na wakacje. IMGW pokazał prognozę

Pogoda na wakacje. IMGW pokazał prognozę

Źródło:
IMGW

Pożar wybuchł na terenie składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich. Gęsty czarny dym widoczny był nawet kilkadziesiąt kilometrów dalej. Sprawdź, jaki jest prawdopodobny scenariusz rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń związanych z pożarem.

Trasa chmury zanieczyszczeń z Siemianowic. IMGW o prawdopodobnym scenariuszu

Trasa chmury zanieczyszczeń z Siemianowic. IMGW o prawdopodobnym scenariuszu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, TVN24

W Siemianowicach Śląskich, na terenie składowiska odpadów, wybuchł pożar. Burmistrz Czeladzi przekazał, że woda w rzece Brynicy jest zanieczyszczona chemikaliami. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24. 

Brynicą spływa woda zanieczyszczona chemikaliami. To pokłosie pożaru w Siemianowicach Śląskich

Brynicą spływa woda zanieczyszczona chemikaliami. To pokłosie pożaru w Siemianowicach Śląskich

Źródło:
Kontakt 24, TVN24, Wprost, Gazeta Wyborcza

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 11.05. W nocy pojawią się miejscami przymrozki i temperatura może spaść do -2 stopni. W dzień przelotnie popada deszcz, w całym kraju będzie chłodno.

Pogoda na jutro - sobota, 11.05. Nocą ściśnie lekki mróz, w dzień pojawią się opady

Pogoda na jutro - sobota, 11.05. Nocą ściśnie lekki mróz, w dzień pojawią się opady

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka to zjawisko, które do środkowej Europy przynosi majowe przymrozki po okresie wiosennego ocieplenia. Czy w tym roku trzeba spodziewać się dużego chłodu? Gdzie najmocniej spadnie temperatura? Sprawdź na mapach.

Idą zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Będą przymrozki

Idą zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Będą przymrozki

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W weekend jeszcze miejscami przelotnie popada deszcz. Później w całym kraju dopisze słoneczna aura, z każdym dniem będzie coraz cieplej. Temperatura wzrośnie do 24 stopni. Pojawią się też burze.

Czeka nas powrót burz. Pogoda na 5 dni

Czeka nas powrót burz. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych trwa liczenie strat po burzach i tornadach, w których zginęły co najmniej trzy osoby. Tymczasem region w czwartek znów nawiedziły gwałtowne zjawiska.

"To był najgłośniejszy dźwięk, jaki kiedykolwiek słyszałam"

"To był najgłośniejszy dźwięk, jaki kiedykolwiek słyszałam"

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w lesie położonym niedaleko miejscowości Żehrov w regionie Mlada Boleslav na północy Czech. Z żywiołem walczy 55 strażaków. W akcji w trudno dostępnym terenie brał udział śmigłowiec.

Pożar w czeskim lesie. W akcji gaszenia bierze udział śmigłowiec

Pożar w czeskim lesie. W akcji gaszenia bierze udział śmigłowiec

Źródło:
PAP

Mieszkańcy południowo-wschodniej Azji zmagają się z długą i intensywną falą gorąca. Termometry regularnie pokazują ponad 40 stopni Celsjusza. Tajlandzkie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek, że od początku roku upały spowodowały w kraju tym śmierć ponad 60 osób.

Zmarło prawie dwa razy więcej osób niż rok temu

Zmarło prawie dwa razy więcej osób niż rok temu

Źródło:
PAP, Reuters

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii przekroczył 100, a ponad 130 osób uznaje się za zaginione. Znów zaczął ulewnie padać deszcz, co utrudnia akcję ratunkową.

"Straciliśmy wszystko. Wydaje się, że to koniec"

"Straciliśmy wszystko. Wydaje się, że to koniec"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Na kominie ciepłowni w Koszalinie wykluły się cztery pisklęta sokoła wędrownego. Spółka ogłosiła konkurs na imiona dla młodych ptaków. Internauci mogą wziąć udział w głosowaniu na stronie internetowej. Do wyboru jest po jednym żeńskim i męskim imieniu.

Margot, Aurora, Sambor, Precel... Wybierają imiona dla młodych sokołów

Margot, Aurora, Sambor, Precel... Wybierają imiona dla młodych sokołów

Źródło:
tvn24.pl

Strażacy ochotnicy z Wierzchowa razem z Państwową Strażą Pożarną w Drawsku Pomorskim (woj. zachodniopomorskie) uratowali konia, który utknął głęboko w bagnie i nie potrafił się sam wydostać. Do akcji użyto węży strażackich i traktora właściciela zwierzęcia.

Koń utknął w bagnie. Uratowali go strażacy

Koń utknął w bagnie. Uratowali go strażacy

Źródło:
tvn24.pl

Do końca czerwca ma wygasnąć zjawisko pogodowe El Nino - poinformowali w czwartek amerykańscy meteorolodzy. Według ich przewidywań, w drugiej połowie 2024 roku może pojawić się zjawisko La Nina.

El Nino dobiega końca. Co czeka nas dalej

El Nino dobiega końca. Co czeka nas dalej

Źródło:
PAP, Reuters

Na pewien ogród zoologiczny w chińskiej prowincji Jiangsu spadła fala krytyki po tym, jak na jednej z wystaw zaprezentowano psy przefarbowane tak, aby wyglądały jak pandy. Spotkało się to z oburzeniem odwiedzających. Nietypowej atrakcji bronią przedstawiciele zoo.

Nietypowa atrakcja w chińskim zoo. Psy przefarbowano tak, by wyglądały jak pandy

Nietypowa atrakcja w chińskim zoo. Psy przefarbowano tak, by wyglądały jak pandy

Źródło:
Sky News, Global Times, tvnmeteo.pl

Powodzie na południu Brazylii wciąż trwają. Zginęło ponad 100 osób. Żywioł stanowi zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. W czwartek udało się uratować konia, który przez dwa dni tkwił na dachu zalanego domu.

Uratowano konia, który spędził dwa dni na dachu zalanego domu

Uratowano konia, który spędził dwa dni na dachu zalanego domu

Źródło:
Reuters

Kaszaloty potrafią łączyć i modulować różne dźwięki, tworząc w ten sposób złożone odgłosy, budzące skojarzenia z ludzkim językiem. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma "Nature Communications".

Sposób porozumiewania się tych zwierząt jest bardziej skomplikowany, niż sądzono

Sposób porozumiewania się tych zwierząt jest bardziej skomplikowany, niż sądzono

Źródło:
nature.com, PAP

La Corona stopniała szybciej, niż spodziewali się naukowcy. Zostały z niej tylko dwa hektary. Tym samym Wenezuela utraciła już wszystkie swoje lodowce.

Wenezuela straciła ostatni lodowiec

Wenezuela straciła ostatni lodowiec

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

W regionie metropolitarnym Chile spadł śnieg. To dosyć rzadko spotykane zjawisko w tym miejscu. Opady doprowadziły do przerw w dostawach prądu u kilkuset tysięcy odbiorców.

W tej stolicy takie opady to rzadkość

W tej stolicy takie opady to rzadkość

Źródło:
Reuters, ecuavisa.com

Za nami najcieplejszy kwiecień globalnie w historii pomiarów - poinformował unijny program Copernicus Climate Change Service (C3S). Był to 11. miesiąc z kolei, kiedy pobity został rekord temperatury na całym świecie. Niepokojące dane dotyczą także mórz i oceanów.

Kwiecień to kolejny miesiąc, który pobił niechlubny rekord

Kwiecień to kolejny miesiąc, który pobił niechlubny rekord

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Copernicus C3S

Pierwszy załogowy lot misji Starliner od Boeinga nie obędzie się w piątek - przekazała NASA w oświadczeniu. Powodem zmiany daty jest wymiana zaworu ciśnieniowego. Według amerykańskiej agencji kosmicznej statek mógłby zostać wystrzelony najwcześniej 17 maja.

Starliner nie ma dobrej passy. Jest nowa data próby startu

Starliner nie ma dobrej passy. Jest nowa data próby startu

Źródło:
Reuters, NASA, tvnmeteo.pl

Drzewo przewróciło się we wtorek na jedną z najbardziej ruchliwych ulic w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne, uszkodzonych zostało także kilkanaście samochodów.

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Źródło:
Reuters

Wspinający się w weekend po górze Yandang w Chinach przeżyli długie chwile grozy. Na trasie doszło do korku z powodu zbyt dużej liczby turystów. Część z nich utknęła na klifie, mając za plecami przepaść.

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Niedziela przyniosła części kraju burze. Wiał też silny wiatr, który spowodował, że nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem pojawiła się potężna chmura piasku. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Jodła pospolita, która ma prawie 56 metrów wysokości i rośnie w Pienińskim Parku Narodowym, jest najwyższym rodzimym drzewem w naszym kraju. Ustalili to badacze z Katedry Bioróżnorodności Leśnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Oto najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Oto najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Źródło:
PAP

Na Mauritiusie odnotowuje się coraz więcej przypadków leptospirozy u ludzi - choroby zakaźnej, przenoszonej przez szczury. Od początku roku stwierdzono dwadzieścia zakażeń. Gryzonie uznawane są na wyspie za prawdziwą plagę.

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Źródło:
PAP, defimedia.info

Gniazda trzmieli podgrzewają się na skutek zmian klimatycznych. Naukowcy z Belgii i Kanady przeanalizowali preferencje termiczne gatunków z całego świata i odkryli, że wiele z nich cierpi z powodu wzrostu temperatury. Zbyt gorące warunki w gnieździe mają poważny wpływ na rozwój larw i zdrowie dorosłych owadów.

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Źródło:
The Guardian, Frontiers