Informacje
 • Naukowcy stworzyli niesamowity katalizator

  13-10-2016 13:10 Z odpadów powstaje paliwo

  Naukowcy wiedzą, jak z dwutlenku węgla otrzymać etanol

  Oak Ridge National Laboratory

  To odkrycie zaskoczyło nawet samych badaczy. Katalizator zbudowany z miedzi, węgla i azotu umożliwia zamianę dwutlenek węgla w etanol. Wszystko dzięki zastosowaniu nanotechnologii.

  Naukowcy z Wydziału Energii z Narodowego Laboratorium Oak Ridge w Stanach Zjednoczonych, opracowali elektromechaniczny proces, polegający na zamianie z użyciem niewielkich cząstek węgla i miedzi dwutlenku węgla na etanol. To nieoczekiwane odkrycie łączy dziedzinę nanoprodukcji z katalizą, czyli zjawiskiem przyspieszenia szybkości reakcji chemicznej dzięki dodaniu do układu niewielkiej ilości katalizatora.

  - Odkryliśmy trochę przez przypadek, że ten materiał pracuje - powiedział Adam Rondinone, główny autor opracowania opublikowanego w czasopiśmie ChemistrySelect. - Próbowaliśmy uczyć się pierwszej części tej reakcji, gdy zdaliśmy sobie sprawę, że katalizator przeprowadza cały proces samodzielnie - dodał naukowiec.

  Specjalny katalizator

  Zespół używał katalizatora wykonanego z węgla, azotu i miedzi, do którego przyłożono napięcie elektryczne, by uruchomić skomplikowane reakcje chemiczne, odwracające proces spalania. Z pomocą katalizatora opartego na nanotechnologii, roztwór dwutlenku węgla rozpuszcza się w wodzie przekształconej w etanol z wydajnością wynoszącą 63 procent. Zazwyczaj ten rodzaj reakcji elektrochemicznej daje mieszankę różnych produktów, w małych ilościach.

  - Bierzemy dwutlenek węgla, czyli produkt uboczny spalania i przeprowadzamy reakcję spalania od tyłu z dużą dokładnością, aby otrzymać przydatne paliwo - tłumaczył Rondinone. - Etanol był niespodzianką, to było bardzo trudne, aby z dwutlenku węgla przejść od razu do etanolu przy użyciu jednego katalizatora - dodał.

  Innowacyjność tego katalizatora polega na jego nanoskalowej strukturze, składającej się z nanocząsteczek miedzi osadzonych w kolcach węgla. To nanoteksturowe podejście unika używania drogich i rzadkich metali, takich jak platyna, które ograniczają efektywność wielu katalizatorów.

  Tanie i dostępne materiały

  - Przy użyciu pospolitych materiałów, ale przy zaangażowaniu ich w nanotechnologię, zorientowaliśmy się jak ograniczyć reakcje uboczne i otrzymać jako wynik jedną, pożądaną rzecz - powiedział Rondidone.

  Ze wstępnej analizy naukowców wynika, że ostra tekstura powierzchni katalizatora zapewnia wystarczająco dużo bocznych reakcji, ułatwiających przekształcenie dwutlenku węgla w etanol.

  - Ostre krawędzie powierzchni katalizatora koncentrują reaktywność elektrochemiczną - tłumaczył autor opracowania.

  Magazynowanie energii

  Technika polegająca na tanich materiałach i zdolności do działania w temperaturze pokojowej w wodzie, może być wykorzystana na szerszą skalę w przemyśle. Na przykład, ten proces może być używany do przechowywania nadmiaru energii elektrycznej pochodzącej z elektrowni wiatrowych lub farm fotowoltaicznych. To pozwala przechowywać energię jako etanol i równoważyć jej dostarczanie z okresowych, odnawialnych źródeł energii.

  Naukowcy planują dalsze badania w tej dziedzinie, aby polepszyć i usprawnić produkcję oraz poznać właściwości i zachowanie katalizatora.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Nauka nic nie wie o świecie
  Odkrycie przez przypadek.
  To wiele mówi o naukofcach.
  Lucy fear s God /2016-10-13 16:00
 • Super
  Super czyli teraz będą robić gorzałę z powietrza :))))
  ~Maka /2016-10-13 15:58
 • Rodacy,to coś dla nas
  Musimy szybko opracować nowe zastosowania tej technologii produkcji etanolu ;)
  infix /2016-10-13 15:35
 • nie likwidować kopalń
  CO2 bedzie jeszce szło jak ciepłe bułeczki
  kraczor /2016-10-13 15:34
 • azor
  przecież etanol to BIMBER
  wojciech_karczrk24 /2016-10-13 13:57

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...