Informacje
 • Największy od lat rozbłysk na Słońcu. Nad Polską możliwe zorze

  06-09-2017 21:18 NASA uchwyciła rozbłyski na zdjęciach

  Na Słońcu pojawiły się rozbłyski

  Foto: NASA; Film: NASA

  6 września Słońce wyemitowało dwa silne rozbłyski. Jeden z nich był wyjątkowo potężny - według naukowców podobnego nie było przez ponad dekadę. Ta wyjątkowa aktywność naszej dziennej gwiazdy może sprawić, że nad Polską zaobserwujemy zorzę.

  W środę 6 września Słońce wyemitowało dwa duże rozbłyski. Pierwszy pojawił się około godz. 11.10 czasu polskiego, a drugi o godz. 14.02. Obserwatorium NASA, które stale monitoruje Słońce, uchwyciło oba te momenty.

  Dziś w godzinach popołudniowych Słońce wyemitowało najsilniejszy rozbłysk od ponad dekady - powiedział w środę pasjonat i popularyzator astronomii Karol Wójcicki.

  Ogromna siła

  Rozbłyski słoneczne związane są z nagłym wzrostem emisji promieniowania. Nie dotrze ono do Ziemi, ponieważ nie przejdzie przez atmosferę ziemską. Jeśli jednak będzie bardzo intensywne, może dojść do zakłóceń komunikacji i sygnału GPS.

  Pierwszy rozbłysk został zaklasyfikowany jako X2.2, a drugi był dużo silniejszy - X9.3. Klasa X oznacza najbardziej intensywne rozbłyski, a cyfra dodatkowo określa ich moc. Np. X2 jest dwa razy silniejszy od X1, X3 trzy razy silniejszy i tak dalej.

  Rozbłysk X9.3. był najsilniejszy w tym cyklu słonecznym, który trwa od grudnia 2008 roku.

  Oba rozbłyski wystąpiły w aktywnym rejonie na Słońcu oznaczonym jako AR 2673. W tym rejonie rozbłyski pojawiły się także 4 września.

  Zorze

  Jak powiedział Karol Wójcicki, pierwszych efektów rozbłysków sprzed dwóch dni spodziewamy się już dziś w nocy. Obserwatorzy na dużych szerokościach geograficznych mogą spodziewać się wystąpienia silniejszych niż zwykle zórz polarnych, które potrwają do weekendu.

  Jak wytłumaczył Wójcicki, za 2-3 dni spodziewamy się dotarcia do Ziemi materii z dzisiejszego, supersilnego rozbłysku klasy X9.3. Nie został on wygenerowany centralnie w stronę Ziemi, ale nasza magnetosfera będzie mocno "zmęczona" po poprzednich rozbłyskach. Efektem tego mogą być silne zorze również na średnich szerokościach geograficznych - w tym także w Polsce.

  Gdzie szukać zorzy w Polsce?

  - Najlepiej wyjechać na północ od miasta i znaleźć miejsce z odsłoniętym północnym horyzontem - powiedział Wójcicki, założyciel profilu "Z głową w gwiazdach".

  Światła miejskie nie będą wtedy utrudniały obserwacji.

  Jak podkreślił Wójcicki, największe szanse na podziwianie zorzy będą mieli mieszkańcy Wybrzeża. Niestety, chmury i Księżyc mogą utrudnić obserwacje.

  Będziecie wypatrywać zorzy? Jak zwykle na Wasze zdjęcia i filmy czeka redakcja Kontaktu 24!

  Zobacz, jaka będzie pogoda w najbliższych dniach:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • 23 września
  czy to ma związek z 23 września?
  ~Janusz99 /2017-09-07 09:45
 • ale że o co chodzi?
  Artykuł tak napisamy, że coś powiedzieć ale nie powiedzieć.
  Kiedy tak naprawdę można spodziewać się tej zorzy? Daty proszę. Zwroty "dzisiaj" czy "koejne 2-3 dni" oznaczają, że autor artykułu nie ma pojęcia kiedy do tego dojdzie
  ~aal /2017-09-07 09:13

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....