Informacje
 • Nadzieja umiera ostatnia. Walka o przetrwanie nosorożców białych północnych

  05-07-2018 08:44 Pozostały tylko dwie samice
  Sześć zwierząt porażonych prądem, w tym nosorożec biały Foto: Wikimedia Commons/ Mistvan GFDL | Video: Wikipedia/Shutterstock/Google Maps

  Jest nadzieja na przetrwanie krytycznie zagrożonego nosorożca białego północnego. Naukowcy chcą stworzyć hybrydę z pokrewnym podgatunkiem południowym. Mają tego dokonać dzięki procedurze in vitro.

  Świat zwrócił oczy w stronę nosorożców białych północnych, kiedy Sudan - ostatni samiec tego podgatunku - poważnie zachorował. Niestety, w marcu bieżącego roku, w sędziwym wieku 45 lat przegrał z infekcją. Więcej o historii Sudana przeczytasz tutaj.

  Podgatunek uznaje się za najbardziej zagrożony wyginięciem spośród wszystkich ssaków. Naukowcy chcą pomóc mu przetrwać dzięki metodzie in vitro.

  Czas stanąć do walki

  Walkę podjęli badacze z Instytutu Leibniza do spraw Zoologii i Badań Przyrody w Berlinie. Stworzyli embriony z połączenia nasienia dwóch zmarłych kilka lat temu samców nosorożca białego północnego z komórkami jajowymi samic podgatunku południowego, żyjących w europejskich ogrodach zoologicznych. Embriony zamrożono. Naukowcy planują wykorzystanie jednej z samic podgatunku południowego jako surogatki.

  - Piękno tkwi w tym, że mamy nosorożce południowe, które są blisko spokrewnione z północnymi. Jest bardzo prawdopodobne, że samica podgatunku południowego urodzi osobnika z podgatunku północnego - ma nadzieję Terri Roth, zastępca dyrektora ds. ochrony gatunków i nauki Zoo i Ogrodu Botanicznego w Cincinnati. Roth nie była zaangażowana w najnowsze badania.

  Wcześniej podejmowano już próby sztucznego zapłodnienia, używając komórek pochodzących tylko od osobników podgatunku północnego. Niestety, dwie pozostałe przy życiu samice - Najin i Fatu - okazały się bezpłodne.

  Skomplikowane pozyskanie jajeczek

  Profesor Thomas Hildebrandt z Instytutu Leibniza, wraz z międzynarodowym zespołem naukowców, opisał złożoność wydobycia jajeczek od dwutonowej samicy jednorożca.

  - Nie można sięgnąć do jajników ręką, więc stworzyliśmy specjalne narzędzie - tłumaczył profesor Hildebrandt. Użyto ultradźwięków, aby bardzo precyzyjnie wstrzyknąć igłę w jajeczka.

  Operacja niesie ogromne zagrożenie dla życia samic. Blisko jajników znajduje się tętnica, której przebicie mogłoby doprowadzić do śmierci nosorożca.

  Nadzieja w komórkach macierzystych

  Naukowcy są w posiadaniu zamrożonych komórek skóry oraz krwi zmarłych nosorożców podgatunku północnego. Mają nadzieję, że będzie możliwe pozyskanie z nich komórek macierzystych, z których można by wytworzyć zarówno plemniki, jak i komórki jajowe.

  - Po raz pierwszy widzimy, że nowoczesna technologia może przynieść rozwiązanie, kiedy jakiś gatunek jest bliski wyginięcia, jak nosorożce białe północne - powiedziała Cesare Galli, pracująca w laboratorium Avantea, zajmującym się technologią reprodukcyjną.

  - Dzięki naszej wiedzy jesteśmy przekonani, że w przypadku tego podgatunku nosorożca uda się nam wyhodować nową populację - wtórował jej profesor Hildebrandt.

  To nie in vitro jest najlepszą metodą

  Terri Roth uważa, że największym zagrożeniem dla nosorożców jest kłusownictwo. - Najlepszą metodą uratowania tych zwierząt przed śmiercią jest powstrzymanie kłusownictwa. Jednak, jak wiadomo, jest to bardzo trudne - podsumowała.

  Badania opublikowano w środę w periodyku "Nature Communications".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • taki poważny temat...
  ...a popłakałam się ze śmiechu. "Profesor Thomas Hildebrandt z Instytutu Leibniza, wraz z międzynarodowym zespołem naukowców, opisał złożoność wydobycia jajeczek od dwutonowej samicy jednorożca." To faktycznie może być trudne zadanie...
  ~qwerty /2018-07-05 10:28
 • ...
  Jak bliski wyginięcia? Jak ostatni samiec zmarł, a dwie żyjące samice są bezpłodne, to gatunek można uznać za praktycznie wymarły...
  ~hablu /2018-07-05 08:50

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...