Informacje
 • Luty 2016 najbardziej wyjątkowy z 1633 miesięcy. W klimacie mamy "science fiction"

  18-03-2016 11:45 NOAA o temperaturze w lutym

  Od 136 lat, czyli od czasu, w którym zaczęto prowadzić pomiary meteorologiczne, nie było tak zadziwiającego miesiąca jak luty 2016 roku. Naukowcy z amerykańskiej Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) oficjalnie podali, że panująca podczas niego temperatura rekordowo odchyliła się od średniej wieloletniej.

  W lutym średnia temperatura na powierzchni Ziemi i oceanów wynosiła 12,1 st. Celsjusza i była aż o 1,2 st. C wyższa od średniej temperatury dla lutego od 1880 roku, czyli od momentu rozpoczęcia pomiarów. Jednak to nie wszystko. Jeszcze nigdy nie doszło do sytuacji, w której odchylenie od średniej - wyliczonej na podstawie danych zebranych w XX wieku - byłoby tak duże.

  - Te różnice są astronomiczne. Tak jest na lądzie, w oceanach, w atmosferze - powiedziała Jessica Blunden z NOAA. - W lutym rekordy padły wszędzie oprócz Antarktydy. To szaleństwo - dodała.

  Poprzednim rekordowo anomalnym miesiącem był styczeń 2016 r. Wtedy odchylenie od średniej wynosiło "tylko" 1,13 st. C. Najcieplejszym miesiącem w historii pozostaje lipiec 2015 roku. Średnia temperatura wyniosła wówczas 15,8 st. Celsjusza.

  Globalne ocieplenie w natarciu

  Te ostatnie rekordy ciepła dowodzą, że globalne ocieplenie trwa. Średnie wartości temperatury powietrza w 2015 roku były w skali całej Ziemi najwyższe w historii prowadzonych przez człowieka pomiarów, podczas gdy poprzedni rekord padł w 2014 roku. Większość klimatologów przypisuje to nagromadzeniu się w atmosferze gazów cieplarnianych ze spalania ropy i węgla.

  Według NOAA od 1997 roku, pierwszego roku od 1880 roku, w którym odnotowano rekordowe temperatury planety, 16 z 18 kolejnych lat było najcieplejszych.

  Agencja AP pisze, że Ziemia stała się taka gorąca, że naukowcy mówią o "zdumiewających" i "dziwnych" temperaturach.

  Nowe reguły

  Klimatolog z Georgia Institute of Technology Kim Cobb powiedziała, że zazwyczaj nie przejmuje się nowymi rekordami ciepła, gdyż są one regularnie łamane.

  - Gdy patrzę na tegoroczny luty, czuję się, jakbym oglądała film science fiction. (...) To zapowiedź tego, co przed nami, tego, że takie ekstremalne temperatury są tuż za progiem - powiedziała Cobb.

  Nowa norma?

  Wypowiadając się na temat najnowszych danych, główny klimatolog NASA Gavin Schmidt nazwał luty "dziwnym miesiącem". Według niego m.in. z powodu wyjątkowo intensywnego zjawiska El Nino przez kilka następnych miesięcy dane będą podobne, ale najpewniej taka sytuacja się nie utrzyma. Nie wszyscy podzielają jednak jego zdanie. Profesor meteorologii z University of Oklahoma Jason Furtado napisał w mailu do agencji AP, że to "nowa norma".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • przebiegunowanie
  pole magnetyczne slabnie bieguny zmieniaja polozenie to normalny cykl na ziemi ,
  ~kamil /2017-02-23 14:18
 • INNA PRZYCZYNA
  A moim zdaniem to nie CO2 ani inne gazy powodują globalne ocieplenie. Człowiek odpowiada tylko za 3% zanieczyszczeń. Przyczyna jest gdzieś ukryta a naukowcy po dziś dzień nie potrafią jej znaleźć.
  ~obserwator /2016-03-20 18:02
 • Coraz cieplej
  Nadciągają nowe rekordy temperatur.Emisja dwutlenku węgla i metanu nie maleje.Nie będziemy mogli tego powstrzymać.
  ~PLN /2016-03-18 20:20
 • Chemtreils
  Jeszcze nigdy tak jak w ostatnich latach nie zatruwano srodowiska srodkami chemichnymi rozpylanymi przez samoloty... Wystarczy tylko spojrzec w niebo
  ~Dan /2016-03-18 12:25

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....