Informacje
 • GIS: "ospa party" i "odra party" stanowią nieprzewidywalne ryzyko dla dziecka

  04-12-2019 17:54 Jedynym bezpiecznym sposobem profilaktyki jest szczepienie
  Dlaczego szczepienia przeciwko odrze są tak istotne? Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Niektórzy rodzice ulegają "modzie" na organizowanie "ospa party" i "odra party", czyli spotkań dla niezaszczepionych dzieci z udziałem chorych po to, by celowo je zarazić. Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega, że wirusy ospy wietrznej i odry są drobnoustrojami nieprzewidywalnymi, mogącymi powodować poważne konsekwencje dla zdrowia.

  Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla, że jedynym skutecznym i bezpiecznym sposobem profilaktyki przed odrą i ospą jest szczepienie. GIS akcentuje, że obowiązkiem rodziców i opiekunów prawnych jest sprawowanie pieczy nad dzieckiem oraz wychowanie go z poszanowaniem jego godności i praw.

  "Władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny" - tłumaczy Inspektorat.

  Niebezpieczna moda

  GIS zauważa, że część rodziców ulega niezdrowej "modzie" na organizowanie spotkań dla dzieci nieszczepionych, które nie przechodziły ospy wietrznej czy odry, z udziałem dzieci chorych po to, aby celowo je zarazić. Osoby te liczą na łagodne przechorowanie choroby i prawdopodobnie chcą w ten sposób zabezpieczyć dziecko przed zachorowaniem w późniejszym wieku.

  Należy jednak pamiętać, że wirusy ospy wietrznej i odry są drobnoustrojami nieprzewidywalnymi, mogącymi powodować poważne konsekwencje dla zdrowia, w tym powikłania skutkujące koniecznością hospitalizacji lub zgonem.

  GIS przypomina, że ospę wietrzną wywołuje wirus, który jest również przyczyną półpaśca. Szerzy się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni i pośredni (skażone przedmioty). Jest bardzo zaraźliwy i wywołuje: wysypkę, swędzenie, brak łaknienia, ból głowy, osłabienie, stan podgorączkowy lub gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych. Powikłania to: wirusowe ospowe zapalenie płuc, bakteryjne zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie serca. Na skutek uaktywnienia się wirusów, które pozostają w zwojach nerwowych, mogą pojawić się bardzo bolesne objawy półpaśca.

  Odrę również wywołuje wirus szerzący się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni i pośredni (skażone przedmioty). Jest bardzo zaraźliwy i wywołuje: plamisto-grudkową wysypkę, swędzenie, kaszel, katar, zapalenie spojówek i gorączkę powyżej 38 stopni Celsjusza. Powikłania występują często i są to: zapalenie ucha środkowego, ciężkie wirusowe zapalenie płuc, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.

  Groźne powikłania

  Najniebezpieczniejszym powikłaniem jest podostre stwardniające zapalenie mózgu występujące po kilku latach od zakażenia z objawami otępienia, drgawek, spastycznych skurczów i zgonu w ciągu 1-2 lat.

  "Udział w spotkaniach typu "ospa party" i "odra party" stanowi nieprzewidywalne ryzyko dla zdrowia i życia dziecka. Szczepienie jest jedynym skutecznym i bezpiecznym sposobem profilaktyki" - podkreśla GIS.

  Sanepid przypomina, że niepoddawanie dziecka szczepieniom ochronnym narusza dobro dziecka, gdyż naraża dziecko na zachorowanie lub utratę zdrowia w związku z powikłaniami chorób zakaźnych. Jest też, jak podnosi GIS, sprzeczne z interesem społecznym wyrażonym w dążeniu władz publicznych do zwalczania chorób zakaźnych w drodze uodpornienia populacji i tym samym zapobieżenia społecznym skutkom występowania chorób zakaźnych.

  "Szczepionka przeciw odrze występuje w postaci połączonej (skoniugowanej) jako szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce (tzw. MMR)" - informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Szczepienie jest obowiązkowe i bezpłatne. Wykonuje się je w 13-14 miesiącu życia, ponownie w 10. roku życia. Szczepionka typu MMR jest szczepionką bezpieczną.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....