Informacje
 • Zielone smugi na morzu.
  Co widać na zdjęciu NASA

  08-06-2017 21:10 Wulkan przebudził się

  To wulkan jest skutkiem zielonej wody w morzu

  Foto: NASA, film: NASA

  Wulkan Bogoslof, który jest położony na Morzu Beringa, przebudził się. Od grudnia naukowcy wnikliwie monitorują jego wybuchy. Na zdjęciach zrobionych przez satelitę widać jednak nie tylko wulkan, ale także zielone smugi.

  Wulkan Bogoslof jest znacznie oddalony od innych wysp z łańcucha Aleutian, jednak nadal stanowi zagrożenie dla ruchu powietrznego samolotów.
  Ogłoszono czerwony kod

  28 maja 2017 r. został wprowadzony czerwony kod ostrzeżenia, który oznacza że istnieje poważne zagrożenie, a wybuch wulkanu jest bliski lub trwa. Tego dnia zaczęła się też erupcja eksplozywna, która trwała kilkadziesiąt minut. Obłok sięgnąć kilkunastu kilometrów.

  W ciągu dnia ilość pyłu zmniejszyła się, a ostrzeżenie zostało zniesione do kodu pomarańczowego. Kolejne wybuchy odnotowano jednak już 1 czerwca i 5 czerwca. Obie erupcje były krótsze, a pióropusze pyłu i materiałów piroklastycznych nie osiągnęły tak wysokiego poziomu, jak 28 maja.

  Morze nabrało zielonego koloru

  Sensor (OLI) na satelicie Landsat 8 zrobił zdjęcie w kolorach naturalnych wulkanowi Bogoslof. Obraz powstał o godzinie 14:00 czasu lokalnego, 5 czerwca 2017 roku. W tym samym czasie wulkan wyrzucał z siebie materiał. Na północnym zachodzie pojawiła się smuga osadu, nadająca Morzu Beringa dość efektowną barwę.

  Poza tym na zdjęciu widzimy też gorący krater wulkany. Dzięki obrazom wykonanym kamerą termowizyjną możemy rozróżnić temperaturę wody, która wraz z oddaleniem się od stożka spada.

   

  Zobacz także niezwykłą smugę, która powstała na morzu:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • :)
  To niesamowite, że przyroda potrafi nas wciąż tak zaskakiwać.
  weronikabrodowska /2017-06-09 10:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...