Informacje
 • Żaba, która słyszy ustami

  03-09-2013 20:00 Nie ma błony bębenkowej ani ucha środkowego, a słuch ma doskonały
  Żaba, która słyszy ustami

  Żaba seszelska, jeden z najmniejszych płazów na świecie

  R.Boistel/CNRS

  Żaba seszelska (Seychelles Gardiner) jest jednym z najmniejszych płazów na świecie, mierzy nieco ponad 1,2 cm. Ale wyjątkowość tych stworzeń objawia się nie tylko w niewielkich rozmiarach. Jak wynika z nowych badań, ten gatunek nie posiada ani błony bębękowej, ani ucha środkowego, a mimo to ma doskonały słuch.

  Zespół francuskich naukowców postanowił rozwiązać tę zagadkę. Badacze nagrali rechot żab, a następnie odtwarzali je dzikim Seychelles Gardiner.

  - Zwierzęta reagowały na nawoływanie: albo zmieniały swoją pozycję albo odpowiadały własnym komunikatem - wytłumaczył dr Justin Gerlach z Nature Protection Trust of Seychelles.

  Jak to działa?

  Po tym niesamowitym odkryciu naukowcy chcieli się dowiedzieć, w jaki sposób zwierzęta wydają dźwięki. W tym celu wykorzystali promieniowanie rentgenowskie i komputerowe symulacje. Przeanalizowali reakcje mózgu żab na fale dźwiękowe o częstotliwościach odpowiadających rechotowi ich gatunku.

  Okazało się, że żaba wykorzystuje przestrzeń jamy ustnej do wzmacniania dźwięku, dzięki czemu drgania są wystarczająco silne, by mogło je wykryć ucho wewnętrzne.

  Wyższy cel

  Naukowcy wierzą, że ich odkrycie pomoże ludziom cierpiącym na głuchotę. Wyniki badań opublikowane zostały w "Proceedings of National Academy of Sciences". Jednak to nie pierwsze tego typu odkrycie. W 2001 roku naukowcy dowiedli, że inny rodzaj żab potrafi słyszeć przez swoje płuca.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...