Informacje
 • "Wymrozi nam wszelkie bakterie w nosie"

  01-02-2012 16:50 Fizyk o zaletach i wadach syberyjskich mrozów

  Tomasz Rożek o mrozach

  TVN24

  - Gdyby nie to, że Europę opływa bardzo ciepły prąd znad równika, Golfsztrom, temperatura byłaby w Polsce tak niska jak jest teraz przez większą część roku - mówi fizyk Tomasz Rożek. Mróz, choć na pewno większości z nas uprzykrza życie, ma też swoje dobre strony.

  Mróz czyni nie tylko szkody. Choć nie raz i nie dwa każdy z nas przeklinał go w myślach, nie należy zapominać, że wiele mu też zawdzięczamy.

  CZYTAJ PROGNOZĘ POGODY NA NAJBLIŻSZE PIĘĆ DNI

  - Krótki spacer nam bardzo dobrze zrobi. Wymrozi nam wszelkie bakterie, wirusy w nosie, w gardle - zachęca Rożek. Jak podkreśla, mróz ich nie zabije, ale na tyle spowolni ich metabolizm, że nie będą nam zagrażać.

  Zima jest też niezbędna przyrodzie. - Niektóre kwiaty nie zakwitną, jeśli ich cebulki się nie przemrożą - dodaje fizyk.

  Wad też mu nie brakuje

  Nie da się jednak ukryć, że zimą bywa też groźnie. - Przy temperaturach rzędu -30 st. Celsjusza szwankuje kolej. Pękaja szyny, zrywają się trakcje elektryczne - mówi Rożek.

  Utrudnienia mogą dotyczyć też zmotoryzowanych. - Jeżeli ktoś ma np. silnik dieslowski, na ropę, i nie doleje do baku specjalnych dodatków, to z ropy może wytrącić się parafina i samochód nie ruszy - dodaje.

  Jak się chronić przed mrozem?

  Rożek radzi, jak najlepiej chronić się przed mrozem: - Powinniśmy bardzo ciepło się ubierać. Ważne jest zasłonięcie głowy i uszu, a jeśli się da, to nawet całej twarzy. Przez głowę organizm traci najwięcej energii.  Nie nalezy też zapominac o smarowaniu twarzy kremem.

  Jak dodaje, nie możemy zapominać o śniadaniu, któremu towarzyszyć powinno ciepłe mleko bądź herbata.

  Przed nami jeszcze rekordowe mrozy. Na pocieszenie Rożek dodaje, że człowiek jest w stanie znieść znacznie niższe temperatury. - Jeżeli jest mocno ubrany, to -70 może znieść. Na biegunach czasami taka temperatura bywa i jakoś tam ci naukowcy funkcjonują. Natomiast jest to sytuacja zupełnie spoza naszego przystosowania ewolucyjnego - podkreśla.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • :-)
  Niezły Kolo. gdyby każdy tak tłumaczył, to może bym i został fizykiem :-)
  ~tadzik /2012-02-07 23:24
 • spowolni a nie zabije
  ale o co Wam chodzi, przecież powiedział wyraźnie, że metabolizm bakterii zostanie spowolniony a nie, że taki mróz je zabije. O co Wy się czepiacie? Gość mówi bardzo ciekawie i przystępnie... posłuchajcie go w Dzień Dobry TVN co sobotę. Ten facet jest na prawdę dobry.
  ~jola /2012-02-07 00:03
 • :):):)
  Krytykujecie, a ciekawy by był wasz występ przed kamerami. Na pierwszy rzut oka jest to banalne, ale w rzeczywistości nie dla wszystkich. Trema...brak składnej wypowiedzi...itp Przypuszczam, że 3/4 osób "krytyków" poległo by na najprostrzej wypowiedzi:(
  ~AngelinaFFF /2012-02-06 18:53
 • :)
  Bardzo sympatyczny człowiek :) zawodowym reporterem chyba nie jest , więc nie wiem dlaczego niektórzy krytykują. Swoją drogą ciekawe jak sami mości panowie krytycy by się zaprezentowali z materiałem w kwestii mrozu.; To byśmy mieli kabaret ;)
  PozdrawiamPana fizyka Rożka :)
  ~Jeremmy /2012-02-03 08:51
 • Do Czesia
  99% polskich kierowców w mowie potocznej mówi "..do baku", a jeśli Ty mówisz-"do zbiornika paliwa", to jesteś odmieńcem.
  ~Igor /2012-02-02 06:50

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...