Informacje
 • Wężowata "żywa skamielina" znaleziona w głębinach Atlantyku

  11-11-2017 09:00 Wyłowiono ją z głębokości 700 metrów

  Z głębin Atlantyku wyłowiono rzadki gatunek rekina - płaszczaka

  IPMA

  Naukowcy z portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery dokonali niesamowitego odkrycia. W wodach Atlantyku przy Algarve wyłowili stworzenie określane przez nich "żywą skamieliną".

  Jak poinformowała telewizja Sic Noticias, naukowcy z pokładu trawlera złapali przedstawiciela rzadkiego gatunku rekina - płaszczaka.

  Odkrycia dokonali badacze z portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA). Stworzenie nazwali "żywą skamieliną" ze względu na fakt, że gatunek ten istnieje od 80 milionów lat. Obecnie żyje niewiele stworzeń występujących na Ziemi od tak dawna.

  Instytut podał, że złowiony rekin jest samcem i mierzy półtora metra. Złapano go na głębokości 700 metrów w okolicach portugalskiej gminy Portimao.

  Mało znany gatunek

  Płaszczak, który swoim wydłużonym i smukłym ciałem przypomina węża, jest, jak twierdzą naukowcy, "mało znany pod względem biologicznym i środowiskowym". Pomimo że jest rozmieszczony w takich miejscach jak norweskie wybrzeże, Galicja, Azory, Madera, Wyspy Kanaryjskie, afrykańskie wybrzeże, Japonia, Australia i Nowa Zelandia, gatunek uznaje się za tajemniczy. Nie jest często chwytany ze względu na swoje środowisko życia - głębiny.

  Profesor Margarida Castro z Uniwersytetu Algarve powiedziała Sic Noticias, że swoją nazwę płaszczak zawdzięcza ułożeniem swoich 300 zębów, pozwalających na łapanie kalmarów, ryb i innych rekinów.

  Bardzo możliwe, że ten gatunek zainspirował żeglarzy do tworzenia opowieści o morskich wężach.

  Populacje nie są zagrożone

  Płaszczaki są prymitywnymi rekinami z rodziny płaszczakowatych. Międzynarodowa Unia Przyrody klasyfikuje go jako gatunek bliski zagrożeniu - oznacza to, że nie można go nazwać zagrożonym wyginięciem, jednak istnieje takie ryzyko.

  Rekina wyłowiono z Atlantyku podczas prac nad projektem mającym na celu "minimalizowanie niepożądanych połowów w celach komercyjnych".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Człowiek a świat
  Ludzie żyją na Ziemi dziesiątki tysięcy lat (ile naprawdę nie wie nikt), badają kosmos, a Ziemia często potrafi zaskoczyć a to budowlą, a to rośliną, a to zwierzątkiem, albo kopaliną.
  Maria2ksu /2017-11-11 19:16

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...