Informacje
 • "Uchwycenie tego jest wielką sztuką"

  19-02-2017 10:52 Jak powstają zielone promienie i wodospad ognia

  Zielony promień i wodospad ognia

  Kontakt 24 / vitoos, Instagram

  Zielony promień podczas zachodzącego słońca oraz ogniście czerwony wodospad to efekty złudzenia optycznego. Na czym polegają oba zjawiska wyjaśniła w programie "Wstajesz i Weekend" fizyk atmosfery.

  - To zjawisko naturalne, ale bardzo trudne do uchwycenia - powiedziała fizyk atmosfery Joanna Ramiszewska-Michalak, komentując zdjęcie zielonego promienia, które w połowie lutego udało się sfotografować Reporterowi24 o nicku vitoos.

  Zielony promień (ang. green flash) jest zjawiskiem optycznym, polegającym na załamaniu i rozszczepieniu promieniowania słonecznego, które dociera do Ziemi. W programie "Wstajesz i Weekend" fizyk wyjaśniła, że światło słoneczne w atmosferze ulega rozszczepieniu na fale o różnych długościach, dzięki czemu jesteśmy w stanie rozróżnić wiele barw. Najbardziej zakrzywiają się fale krótkie, którym odpowiada kolor niebieski, a najmniej długie czyli barwy czerwieni.

  - Zachodzące słońce zazwyczaj ma kolor czerwony. To wynika z tego, że fale o barwie czerwonej są długie - powiedziała Ramiszewska-Michalak.

  Zamiast niebieskiego, zielony

  Słońce znajdujące się nisko nad horyzontem powoduje, że na chwilę zakrzywiają się fale krótkie. Jednak zamiast niebieskiej barwy na szczycie Słońca możemy dostrzec zielony błysk.

  - Na Słońcu teoretycznie powinniśmy zobaczyć niebieski promień, a nie zielony, ale niebieski nie jest idealnym pryzmatem dla światła. Związane jest to z różną gęstością i temperaturą atmosfery oraz zawartych w niej cząsteczkach, co również wpływa na załamanie światła - wyjaśniła fizyk.

  Temperatura powietrza wpływa znacząco na wielkość załamania promieni słonecznych.

  - Rozgrzane powietrze ma inny współczynnik załamania niż chłodniejsze - stwierdziła Ramiszewska-Michalak. - Widzimy to jadąc w upalne dni autostradą. To są tak zwane miraże dolne - dodała.

  Ulotna chwila

  Fizyk podkreśla, że fale krótkie, czyli niebieskie, zakrzywiają się najbardziej i dlatego są trudno widoczne.

  - Pojawia się dosłownie na chwilę, kiedy Słońce chowa się za horyzontem - podsumowała fizyk - To są sekundy, a uchwycenie tego jest wielką sztuką - dodała.

  Ognisty wodospad

  "Wodospad ognia" występuje w kalifornijskim Parku Narodowym Yosemite jedynie przez kilka tygodni w lutym. Mimo że wygląda, jakby z półki skalnej spływała lawa, jest to jedynie iluzja optyczna, która powstaje w specyficznych warunkach.

  - W tym przypadku rozszczepienie światła ma miejsce w spadającej wodzie. Obserwujemy to podczas zachodzącego słońca - powiedziała Ramiszewska-Michalak.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ehh
  Miło byłoby, gdyby chociaż nazwisko autora podać...
  ~vitoos /2017-05-21 10:00

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...