Informacje
 • Trzeba zmienić współrzędne Australii, bo się trochę przesunęła

  31-07-2016 10:44 Kontynent przesuwa się co roku
  Trzeba zmienić współrzędne Australii, bo się trochę przesunęła

  Kontynent Australii nieustannie się przesuwa

  Google Earth

  Władze Australii będą regulować długość i szerokość geograficzną swojego kraju na skutek przesuwania się kontynentu.

  Obecne współrzędne Australii różnią się o ponad metr od oficjalnie podawanych pomiarów. Może to spowodować duże utrudnienia w najnowszych systemach GPS.

  Wymagania nowych technologii

  - Musimy dostosować nasze linie szerokości i długości geograficznej tak, aby w przyszłości systemy nawigacji satelitarnej, których używamy na co dzień np. w naszych smartfonach, mogły zaktualizować wszelkie dane w cyfrowych mapach - tłumaczy Dan Jaksa, jeden z naukowców pracujących dla australijskiego rządu.

  Australia obecnie przemieszcza się w kierunku północnym o około siedem centymetrów rocznie. Dzieje się tak na skutek ruchów tektonicznych. Jaksa twierdzi, że zmiana współrzędnych jest konieczna, by nadążyć za poruszającym się kontynentem. Obecnie smartfony pokazują mapy z dokładnością do 5-10 metrów. Problem może pojawić się w przyszłości, kiedy zwiększy się wykorzystanie zdalnie sterowanych pojazdów w rolnictwie i górnictwie.

  - W niedalekiej przyszłości będziemy korzystać z samosterownych samochodów lub innych automatycznych pojazdów. W takich wypadkach półtora metra różnicy będzie mieć naprawdę duże znaczenie - dodaje Jaksa.

  Współrzędne Australii były aktualizowane ostatnio w 1994 r. Zakładano wtedy, że do 2020 r. kontynent przesunie się o 1,8. Czy naukowcy mieli rację, okaże się już nie długo, bo kolejna aktualizacja ma być dostępna od 1 stycznia 2017 r.

   

  Ruchy tektoniczne są czymś naturalnym. Prowadzą do trzęsień ziemi. Od roku 2000 świat poruszony został dziesiątką tysięcy trzęsień. Poniższa animacja obrazuje wstrząsy, jakie wystąpiły na Ziemi w ostatnich 15 latach.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...