Informacje
 • Tak wygląda wymieranie.
  Los gatunku zależy już tylko od Sudana

  10-11-2017 08:34 Na Ziemi są trzy takie nosorożce

  Na zdjęciu - Sudan. Na filmie nosorożce białe północne jeszcze w czeskim zoo

  Fot.: Daniel Schneider/Twitter, film: Zoo Dvur Kralove

  Przetrwanie gatunku nosorożców białych północnych spoczywa na barkach ostatniego osobnika płci męskiej - Sudana. Jego czas pędzi nieubłaganie.

  "Wiecie jak wygląda wymieranie?" - pytał na Twitterze Daniel Schneider. "To jest ostatni samiec nosorożca białego północnego. Ostatni. Nie ma nikogo więcej."

  Schneider na Twitterze opisuje siebie jako "biologa, nurka, podróżnika, obserwatora, humanistę i aktywistę". W poniedziałek opublikował post przedstawiający nosorożca Sudana. Zdjęcie zwierzęcia głęboko poruszyło internautów. Udostępniano je i komentowano.

  Ostatni i nikt więcej

  Sudan jest jednym z trojga przedstawicieli swojego gatunku na całym świecie. Co więcej, jest ostatnim samcem. Pozostała dwójka to jego córka 28-letnia Najin oraz wnuczka 17-letnia Fatu.

  Trio, wraz z żyjącym do 2014 roku 34-letnim samcem Suni, zostało przewiezione z Czech do kenijskiego Rezerwatu Ol Pejeta w 2009 roku w ramach projektu "Ostatnia szansa na przetrwanie" ("Last Chance to survive"). Wszystko to w nadziei, że środowisko zbliżone do ich naturalnego zachęci nosorożce do rozmnażania. Niestety w spermie Sudana znajdowała się zbyt niska liczba plemników, by zapłodnić samice.  "Jestem jedyny w swoim rodzaju"

  Nosorożce białe mogą żyć 50 lat, jednak średni wiek ich umieralności wynosi 40 lat. Sudan obecnie ma 43 lata. Oznacza to, że czas zarówno jego, jak i całego gatunku upływa nieubłaganie. W kwietniu tego roku powstał profil Sudana na portalu randkowym Tinder.

  "Jestem jedyny w swoim rodzaju. Nie tak na serio, jednak stanowię ostatniego męskiego przedstawiciela nosorożców białych północnych żyjących na Ziemi. Nie chcę się narzucać, ale los mojego gatunku spoczywa na mnie. Potrafię działać pod presją. Lubię jeść trawę i odpoczywać w błocie. Nie sprawiam problemów. Jeśli to istotne - 180 cm wzrostu i 2300 kilo wagi."

  Oczywiście to chwyt reklamowy. Naukowcy mieli nadzieję na uzyskanie dziewięciu milionów dolarów w celu przeprowadzenia zabiegu in vitro, używając plemników Sudana i komórek jajowych od Fatu lub Najin.

  Po raz kolejny winny może być człowiek

  Zapewne to kłusownictwo przyczyniło się do doprowadzenia gatunku na skraj wymarcia. Czasem udaje się odwrócić ten proces. Starania mające na celu zachowanie gatunku nosorożców białych południowych przyniosły duży sukces. Od 1895 do 2017 roku liczba osobników wzrosła z zaledwie 100 do około 20 tysięcy. Oznacza to, że nosorożec biały południowy jest jedynym spośród gatunków nosorożców, który nie znajduje się na liście zagrożonych wyginięciem.

  Dla nosorożców białych północnych istnieje jeszcze nadzieja. Pracownicy rezerwatu prowadzą kampanię "Zrób nosorożca" (ang. "Make a Rhino"). Dzięki niej internauci mogą kupować okolicznościowe koszulki i wpłacać dowolne kwoty, oferując swój wkład dla przetrwania tego gatunku.

  W 1960 roku liczba nosorożców białych północnych żyjących na wolności wynosiła około 2000, a w 1970 r. - już zaledwie 700. W 1981 r.  gatunek liczył zaledwie 351 nosorożców - zarówno na wolności, jak i w niewoli. Naukowcy w 2014 r. podali, że aż 1000 osobników zostało zabitych dla swoich rogów - importowano je nielegalnie na Daleki Wschód. W 2009 r. cena kilograma rogu na czarnym rynku wahała się między trzema a 60 tysiącami dolarów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • to samo spotka ludzi
  Pewnego dnia na Ziemii pozostanie ostatni samiec Homo Sapiens, wtedy biedak zostanie ostatecznie pomszczony przez naturę
  ~piotr /2017-11-10 16:35
 • Nadzieja
  Ludzie potrafią klonować i zapładniać invitro. Tak trudno uratować gatunek?
  Piotru70 /2017-11-10 12:02
 • Wstyd mi
  Wstydzę się za gatunek ludzki. Wstyd mi, że ludzie nie mają szacunku do świata, dzięki któremu mogą żyć. Lecz wszystko jest chwilą i nasz gatunek też przeminie... Matka Ziemia się odwdzięczy swoim dzieciom...
  ~Pawcio /2017-11-10 09:17
 • Geralt
  Jednak ludzie to najwieksza zaraza ziemi. PRzykro mi to mowic, ale niestety jestesmy gatunkiem niby rozumnym a niszczacym wszystko. Na koncu zniszczymy siebie umierajac w odpadkach na wyjalowionej ziemii o ile wczesniej nie doprowadzimy do podobnej w skutkach wojny totalnej.
  ~Geralt /2017-11-10 09:09

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...