Informacje
 • Tajemnica Amazonii.
  Woda w rzece o temperaturze 86 st. C.

  18-02-2016 09:40 "Jest unikatowa w skali globalnej"

  Mistyczna rzeka Amazonii

  Twitter.com/Andres Ruzo

  W lasach deszczowych Amazonii na terenie Peru naukowcy odkryli nadzwyczajną rzekę, która do tej pory istniała tylko w opowieściach Indian. Badania nad tym niesamowitym miejscem trwają już cztery lata. Wszystko wskazuje na to, że jest unikatowa w skali światowej.

  Owiane legendą i tajemnicą lasy deszczowe Amazonii to miejsce, gdzie zaciera się granica między faktem a fikcją. Naukowcy chętnie badają tamte tereny i często odkrywają, że nawet najbardziej skandaliczne mity okazują się być prawdą. Tak było i w tym przypadku.

  "Rzeka ogrzana ciepłem słonecznym"

  A mowa o rzece nazywanej przez miejscową społeczność "shanay-timpishka", czyli "ogrzewanej ciepłem słonecznym". Odkrył ją w 2011 r. geofizyk Andrés Ruzo i od tamtej pory prowadzi badania na jej temat i część swoich obserwacji ujawnił na słynnej konferencji TED.

  Płynie przez terytorium Peru. Gorąca woda o średniej temperaturze 86 st. C rozciąga się na 6,24 km i ma szerokość dwupasmowej drogi. Położona jest 700 km od jakiegokolwiek wulkanu, więc Ruzo wyklucza wulkaniczne pochodzenie gorącego odcinka.

  - Jedną z najbardziej zdumiewających rzeczy jest jego wielkość - mówi naukowiec.  - Energia potrzebna do ogrzania tak dużej ilości wody i utrzymywania tak wysokiej temperatury musi być przeogromna - podkreśla.

  Niebiańskie pochodzenie

   

  Analizy chemiczne przeprowadzone przez Ruzo wyjaśniają, że woda, która pojawiła się w gorącym odcinku spadła w postaci deszczu. Dokładnego miejsca jej upadku nie zdradza. Ujawnia jednak, że woda prawdopodobnie wsiąkła głęboko w ziemię, gdzie była ogrzewana przez energię geotermalną z wnętrza naszej planety i powróciła z powrotem na powierzchnię. Naukowiec zdradza, że jest ona częścią ogromnego systemu geotermalnego, jedynego w swoim rodzaju. Wszelkie informacje ujawni dopiero po tym, jak rząd peruwiański zdecyduje się na ochronę rzeki przed firmami, które będą chciały wykorzystać ją jako źródło energii.
  - Rzeka jest wyjątkowa w skali globalnej - podkreśla Ruzo. I opowiada, że wykształciły się wokół niej formy życia niespotykane nigdzie indziej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Wysłać info do Torunia
  Tam są specjaliści.
  ~sceptyk /2016-02-18 13:48

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...