Informacje
 • Stephen Hawking: czarne dziury to nie więzienia. Mogą być też portalami do innych wszechświatów

  26-08-2015 09:31 Nowe teorie wybitnego fizyka

  Czarna dziura może być portalem do innego wszechświata

  Zdj.: NASA, film: TVN24 BiŚ

  Stephen Hawking uważa, że jest bliski rozwiązania jednej z zagadek fizyki, czyli paradoksu informacyjnego czarnej dziury. Według naukowca informacja nie ginie, a przechowuje się w horyzoncie zdarzeń. Poza tym uważa on, że w czarnej dziurze może mieścić się portal do innego wszechświata.

  Biorąc pod uwagę ogólną teorię względności Einsteina, uznaje się, że informacja wchłonięta przez czarną dziurę zostaje zniszczona. Natomiast według prawa mechaniki kwantowej informacja jest wieczna. Na tym polega paradoks, nad którym głowią się fizycy świata.

  Hawking we współpracy z Malcolmem Perrym z Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii oraz Andrew Strombergiem z Uniwersytetu Harvarda stworzył teorię, która miałaby pogodzić dwie wyżej wymienione.

  - Informacje są przechowywane nie we wnętrzu czarnej dziury, ale na jej granicy, w horyzoncie zdarzeń (horyzont zdarzeń to sfera, która otacza czarną dziurę. Oddziela ona obserwatora zdarzenia od zdarzeń, o których obserwator nigdy się nie dowie, bo zniknęły bez śladu - przyp. red.) - powiedział Hawking we wtorek podczas konferencji prasowej w Sztokholmie w Szwecji, dodając, że informacje przybierają postać dwuwymiarowych hologramów.

  Portal do innego wszechświata

  Poza przechowywaniem informacji naukowcy omówili inny problem czarnych dziur, których siła grawitacji jest tak duża, że nic - nawet światło - nie ucieknie z jej wnętrza.

  Według badacza z czarnych dziur da się wydostać, dlatego też Hawking nie wyklucza, że mogłyby one stanowić portale do innych wszechświatów.

  - Przesłaniem tego wykładu jest to, że czarne dziury nie są tak czarne, jak się je opisuje. Nie są one więzieniem, jak kiedyś uważano. Można wydostać się z czarnej dziury, ale prawdopodobnie wyjdzie się w innym wszechświecie - powiedział Hawking. - Dziura musiałaby się obracać i być odpowiednich rozmiarów, aby istniało przejście do innego świata. Na pewno, gdyby przekroczyłoby się portal, nie byłoby powrotu. Chociaż chętnie poleciałbym w kosmos, nie zamierzam tego jednak sprawdzać - dodaje.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • bez tytułu
  " Paradoks informacyjny Dziury "
  ~Mariusz /2017-03-24 08:44
 • ???
  Jesteśmy pewni że czarne dziury istnieją i wszyscy je widzieli. Nie wiem czy Howking jest ateistą ale nie ma Boga więc nie ma w kogo wierzyć.
  ~Areksm /2015-11-13 19:06
 • ?
  "Jesteśmy pewni, że czarne dziury istnieją, choć nikt ich nie widział". Hawking jest ateistą i nie wierzy w Boga, czarnej dziury też nie widział a w nią wierzy....????
  ~nnn /2015-10-23 10:01
 • przenikanie światła
  przenikanie swiatła pomiędzy światami równoległymi i przenikanie masy atomowej !! to zagadnienia istoty bytu !!! człowieka na planecie ziemia! fizyka obleczona w ludzka skórę , połączenie fizyki z filozofią ,,tak powstaje wszechswiat!!
  ~wertyu /2015-10-06 09:16
 • Ja mam inną Teori podróży w czasie.
  Moim zdaniem jest to tak, jak czarna dziura była by blisko naszej planety to gdby sie do tej czarnej dziury zbliżyć i lecieć prawą stroną blisko jej tylko nie przekraczając dysk akrecyjny i zrobić koło to byśmy teleportneli się w przyszłość, a jeżeli byśmy lecieli lewą stroną to w przeszłość i ja mam taką teorie. Nikt do tej czarnej dziury nie wpadnie dopuki się blisko nie znajdzie jej ona sama nie wsysa wszystkiego tylko to co chce do niej wpaść.
  ~dzakii121 /2015-09-30 20:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....