Informacje
 • Najdokładniejsze zdjęcia Ziemi? Wprost z nowego satelity NASA

  23-11-2011 16:50 Najnowsza technologia już na orbicie
  Najdokładniejsze zdjęcia Ziemi? Wprost z nowego satelity NASA

  Wybrzeża USA, Floryda - zdjęcie zrobione przez satelitę VIIRS

  NASA/NPP Team

  Satelitę nazwano NPP, a 21 listopada umieszczono na nim najnowszą technologię do fotografowania naszej planety (VIIRS). Już w dwa dni później NASA opublikowała zrobione przy pomocy innowacyjnego urządzenia zdjęcia. Zaprezentowana przez agencję kosmiczną fotografia przedstawia wybrzeża Florydy.

  NASA kieruje się prostą zasadą: im dokładniejsze zdjęcia, tym lepsze. Teraz dzięki najnowszym technologiom jest wyższa, niż kiedykolwiek. - Taka jakość to kolejny krok w przód - mówi James Gleason, naukowiec zajmujacy się tym projektem w NASA.

  Całe spektrum

  VIIRS jest największym instrumentem umieszczonym na satelicie NPP, waży 252 kg. Do utworzenia obrazu kompiluje dane przy pomocy 22 kanałów zbierających całe spektrum elektromagnetyczne.

  Ma to pomóc w dokładniejszej obserwacji lodu, oceanów, chmur, wegetacji natury, powierzchni ziemi i wód, a także występujących na Ziemi pożarów (kierunek ich rozprzestrzeniania się).

  NPP został wystrzelony na orbitę ziemską 28 października i przemieszcza się nad naszą planetą z prędkością 8 km/s. Jest najmłodszym urządzeniem NASA w kosmosie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • wyjaśnienie wyjaśnienia
  Dla jasności tą prędkość 40km/s to też tak przykładowo.Bo satelita poruszający się z tą prędkością opuścił by układ Słoneczny - podstawy fizyki (III prędkość kosmiczna).
  ~Scitum /2011-11-24 18:01
 • @~wyjasnienie
  Bo ziemia kręci się w stosunku do własnej osi z jakąs prędkością. Żeb taki satelita mógł nieruchomo wisieć nad jakims punktem na ziemi 20km nad nim t musi lecieć z prędkościa 8km/s Jakby wisiał na wysokości 100km to pewnie by musiał leciec pewnie jakieś 40km/s zeby wisiec w tym samym miejscu. Podstawy fizyki. O do czepialskich ta wysokośc podaję tylko przykłdowo b nie wiem na jakiej lecą :P
  ~Szemot /2011-11-24 09:58
 • ...
  8 km/s ?
  ~a1b2c3 /2011-11-23 23:48
 • Jak to robi zdjęcia?
  Skoro porusza się z prędkością aż 8 km/s? I jak jets możliwy stały podgląd w czasie rzeczywistym skoro satelita jest cały czas w ruchu i to z dużą prędkościa?
  ~wyjasnienie /2011-11-23 21:59
 • Zobaczą kto robi ten kryzys
  Ładne
  ~foto /2011-11-23 21:56

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...