Informacje
 • Maja Popielarska o podbiale pospolitym. Dlaczego ta roślina jest tak cenna

  25-05-2020 19:25 Sprawdź, jak używać kwiatów

  Podbiał pospolity posiada właściwości przeciwzapalne

  tvnmeteo.pl

  Kwiaty podbiału pospolitego zawierają masę cennych składników odżywczych, takich jak rutyna, flawonoidy czy karotenoidy. To, jak z nimi postępować, pokazała w serwisie tvnmeteo.pl Maja Popielarska.

  Podbiał pospolity (Tussilago farfara) to gatunek rośliny z rodziny astrowatych, nazywany  inaczej białkuchą lub oślą stopą.

  - Te maleńkie żółte kwiatki otwierają się przy słonecznej pogodzie. Kiedy są chmury, potrafią się zupełnie schować. To jedne z pierwszych zwiastunów wiosny - mówiła Maja Popielarska.

  Gdzie rośnie podbiał pospolity?

  - Spotkać go można na nieużytkach i żwirowiskach, na ciężkiej, gliniastej glebie. Kwiaty zawierają masę cennych składników: związki śluzowe, flawonoidy, rutynę, karotenoidy. Kwiaty maja właściwości przeciwzapalne, rozrzedzające śluz. Preparaty pomagają w nieżytach górnych dróg oddechowych, gardła, krtani, męczącego kaszlu, grypie i anginie - tłumaczyła.

  Nalewka z podbiału

  Jak mówiła Maja Popielarska, kwiaty podbiału można jeść surowe, mają lekko słodkawy smak, bardzo ciekawy.

  - Bardzo atrakcyjnie mogą nimi być ozdobione sałatki. Kwiaty można smażyć na maśle, ale też wykonać preparat leczniczy. Na przykład zebrać trochę kwiatów w słoneczną, suchą pogodę i zalać je gorącą wodą. Taki napar można wdychać, robić sobie inhalację, albo też zrobić nalewkę z myślą o jesieni i zimie - dodała.

  Nalewkę przygotowuje się z 20 kwiatów zalanych 70-procentowym spirytusem. Po odstaniu w ciepłym miejscu sześciu tygodni filtruje się ją i łączy z syropem zrobionym z  250 gramów cukru i 250 mililitrów wody.

  - Znów odstawia się nalewkę na dwa tygodnie, po czym przecedza. Przechowuje się ją w ciemnym, chłodnym miejscu przez co najmniej trzy miesiące. Pije się później po jednej łyżce stołowej trzy razy dziennie - tłumaczyła Maja Popielarska.

  Z podbiałem należy postępować ostrożnie w przypadku chorób wątroby.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...