Informacje
 • Dziwna plama na mapie ciekawi naukowców. Stawia opór globalnemu ociepleniu?

  29-09-2015 20:47 Północny Atlantyk rekordowo chłodny

  Planeta robi się coraz cieplejsza, za wyjątkiem jednego obszaru - północnego Atlantyku. Naukowcy postanowili dociec, dlaczego tak się dzieje.

  Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) podsumowała dane meteorologiczne z pierwszych ośmiu miesięcy 2015 roku. Swoje wyniki zobrazowali za pomocą mapy. Czerwone obszary wskazują rejony, w których średnia temperatura była powyżej średniej i to aż o 0,84 st. C. Skala ocieplenia sprawia, że mamy za sobą najgorętszy okres styczeń-sierpień w historii pomiarów. Poprzedni rekord należał do 2010 roku, kiedy średnia temperatura była tylko o 0,1 st. C powyżej średniej.

  Tajemniczy niebieski punkt

  Jednak naukowcy zaczęli się zastanawiać nad znaczeniem dużego niebieskiego obszaru, który znajduje się w północnym Atlantyku. Kolor wskazuje, że średnia temperatura w okresie styczeń-sierpień 2015 była niższa od średniej, wyliczonej z danych z XX wieku. Ponadto okazuje się, że w tym rejonie jest to najchłodniejszy okres w historii pomiarów.

  Zaburzenie cyrkulacji wody

  Niektórzy specjaliści sądzą, że zimna woda na południe od Islandii dowodzi, że cyrkulacja wody w Oceanie Atlantyckim spowalnia. Ciepłe i chłodne wody powinny ze sobą współpracować, aby zrównoważyć temperaturę oceanu. Zimne słone wody opadają, a ciepłe wznoszą się ku powierzchni akwenu i zastępują te pierwsze. Warto zaznaczyć, ze ciepła słona woda, jako prąd morski, powinna przemieszczać się na północ, a chłodna na południe.

  Do północnego Atlantyku spływa jednak duża porcja zimnych wód z roztapiającej się Arktyki. Mają one inne właściwości niż zimna słona woda, która ma większą gęstość. Różne właściwości wody zaburzają krążenie w oceanach, spowalniając je.

  - Fakt, że rekordowo ciepła planeta występuje wraz z rekordowo zimnym północnym Atlantykiem, jest dość niezwykły - powiedział Stefan Rahmstorf, współautor badań. - Istnieją mocne dowody na to, że jest to konsekwencją długotrwałego spadku aktywności Prądu Zatokowego (Golfsztromu - przyp. red.), co jest odpowiedzią na globalne ocieplenie - dodał.

  Globalne ocieplenie przyczyną i skutkiem

  Chłodny obszar z jednej strony przeciwstawia się globalnemu ociepleniu, ponieważ temperatura jest poniżej średniej wieloletniej, ale z drugiej strony powstał on także dzięki zmianie klimatu. Lód w Arktyce roztapia się szybciej dzięki wzrostowi globalnej temperatury powietrza.

  Rahmstorf poinformował także, że północny Atlantyk nie będzie wiecznie rekordowo chłodny, choć aktywność prądu Zatokowego nadal będzie spadać.

  Cyrkulacja wody w północnym Atlantyku

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Nic nadzwyczajnego
  Od tego miejsca zaczyna sie kazdy powrod do epoki lodowcowej po kazdym interglacjalnym ociepleniu. Czyli zaczyna sie - dobrze przechowajmy wspomnienia z czasow gdy bylo cieplutko.
  ~Alek /2015-10-11 20:37
 • Zakłócony prąd północnoatlantycki
  Osłabienie napływu ciepłych wód w rejon wysp brytyjskich znalazło efekt bynajmniej nie cieplarniany.
  A moja siostra w Irlandii marznie!
  Albor /2015-10-01 09:18
 • oznacza to kłopoty w Europie. Duże kłopoty.
  Uchodźcy i zmiana klimatu to trochę za dużo.
  HugoBruno /2015-09-30 21:28
 • Zlodowacenie idzie!
  Zeby bylo zimniej najpierw musi byc cieplej. Ci co w temacie, wiedza o co chodzi.
  ~cieplolub /2015-09-30 09:54
 • Tak +
  To oznacza co najmniej kolejne minimum klimatyczne dla Europy
  ~wern1976 /2015-09-30 08:49

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...