Informacje
 • Dzikie zwierzęta wymierają coraz szybciej. Jeszcze 40 lat temu było ich o połowę więcej

  30-09-2014 07:27 Według WWF za taką sytuację odpowiada przede wszystkim człowiek
  Dzikie zwierzęta wymierają coraz szybciej. Jeszcze 40 lat temu było ich o połowę więcej

  Najbardziej dotkniętymi obszarami są regiony tropikalne, głównie Ameryki Łacińskiej, gdzie odnotowano 83-procentowy spadek populacji dzikich zwierząt

  Shutterstock

  W ciągu ostatnich 40 lat o ponad połowę spadła populacja około 3 tys. gatunków ryb, ptaków, ssaków, płazów i gadów - ogłosił we wtorek Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF). Według organizacji do takiej sytuacji doprowadziła przede wszystkim działalność człowieka.

  Z raportu "Living Planet" wynika, że od 1970 r. do 2010 r. populacja ok. 3 tys. gatunków dzikich zwierząt na całym świecie zmniejszyła się o 52 proc.

  "Nie widać żadnych oznak spowolnienia" - piszą autorzy najnowszego raportu, który publikowany jest co dwa lata od 1998 r. WWF nazywa ten dokument "barometrem stanu naszej planety".

  Unowocześniona matematyka

  W 2012 r. Fundusz informował o 28-procentowym spadku populacji zwierząt między 1970 r. a 2008 r. Według organizacji powodem tak dużej różnicy między obecnymi danymi, a tymi sprzed dwóch lat są zmiany w sposobie mierzenia populacji ryb, ptaków, ssaków, płazów i gadów.

  Najbardziej dotkniętymi obszarami są regiony tropikalne, głównie Ameryki Łacińskiej, gdzie odnotowano 83-procentowy spadek populacji zwierząt. Największe spadki stwierdzono wśród gatunków słodkowodnych (76 proc. od 1970 r. do 2010 r.). Z kolei u gatunków morskich i lądowych odnotowano 39-procentowy spadek.

  Winny człowiek

  Jak głosi dokument, największym zagrożeniem dla fauny na całym świecie są: myślistwo, przełowienie, utrata i pogorszenie się stanu naturalnych siedlisk na skutek rolnictwa, urbanizacji czy procesu wylesiania, a także globalne ocieplenie.

  - Te straty nie są nieuniknione. To rezultat sposobu, w jaki chcemy żyć - powiedział przedstawiciel towarzystwa naukowego Zoological Society of London (ZSL) Ken Norris. - Nadal jest nadzieja. Ochrona przyrody wymaga skoncentrowanych działań, woli politycznej i wsparcia ze strony przemysłu - podkreślił.

  Cel: zrównoważony rozwój

  W raporcie podkreślono też, że obecnie ludzie zużywają więcej zasobów naturalnych, niż Ziemia jest w stanie odzyskać.

  - Póki jest to możliwe, musimy wykorzystać tę szansę, dążyć do zrównoważonego rozwoju i budować przyszłość, w której ludzie będą mogli żyć w harmonii z naturą - dodał szef WWF Marco Lambertini.

  Autorzy raportu przeanalizowali dane dotyczące ok. 10 tys. populacji 3038 gatunków bezkręgowców korzystając z bazy ZSL. Jak wyjaśnił jeden z autorów raportu Richard McLellan, baza ta ma na celu dostarczenie reprezentatywnych próbek wszystkich populacji dzikich zwierząt na świecie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • jprdle
  mam nadzieje ze ludzie tez wyginą tak szybko :) tyle jestesmy warci co niechciany wirus w organizmie
  ~jprdle /2014-10-28 22:26
 • Ale według przeciwników ekoleogii
  to nie wina człowieka. Zwierzęta same giną a i tak nie są potrzebne na Ziemi.
  ~specu /2014-09-30 13:31
 • Człowiek to brzmi dumnie
  Obudzimy się z ręką w nocniku. Strasznie jak szybko potrafimy wszystko niszczyć, jako gatunek jestesmy największym pasożytem w historii.
  ~Aga /2014-09-30 09:43
 • świnie
  ...wymierają ???.A dzików jest tyle,że swobodnie biegają po osiedlach w mistach, niedługo nas zjedzą!!!
  ~B54aB /2014-09-30 09:29
 • TAK TO JEST
  CZŁOWIEK JEST CZĘŚCIĄ NATURY I POWINIEN PRZESTRZEGAĆ PRAWA NATURY, A TO CO BISNESMENI I USA WYCZYNIA NP. W AFRYCE TO JEST TOTALNE ŁAMANIE PRAW NATURY I TYLKO DBANIE BY BYĆ NIEZMIERNIE BOGATYM I PRZEWŁASZCZA SIĘ INNE KRAJE DLA WŁASNYCH KORZYŚCI. PRZYJDZIE TAKI CZAS, ŻE NATURA SIĘ LUDZIOM SOLIDNIE ODPŁACI I BĘDĄ JAK NAJSZYBCIEJ SCHODZIĆ Z TEGO ŁEZ PADOŁU.
  ~WERT /2014-09-30 09:14

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...