Informacje
 • Cud natury na rzece we wschodnich Chinach. Fala pływowa płynęła pod prąd

  12-08-2014 21:10 To niezwykłe zjawisko można zaobserwować 18 dnia 8 miesiąca księżycowego

  Setki turystów udało się do miasta Haining we wschodnich Chinach, by zaobserwować prawdziwy cud natury. We wtorek na rzece Qiantang można było zobaczyć niezwykłą falę pływową, która przypomina tsunami. Wysokie nawet na 10 metrów ściany wody przyciągają co roku spragnionych atrakcji turystów w ten region świata.

  Na największej rzece wschodniochińskiej prowincji Zheijang - Qiantang fale pływowe wypiętrzają się nawet na wysokość 10 m i płyną pod prąd nurtu rzeki. Najprawdopodobniej powodem ich powstania jest oddziaływanie naszego satelity. Zjawisko możemy zaobserwować co roku 18 dnia 8 miesiąca księżycowego.

  Najlepszy punkt widokowy - Haining

  Jak co roku, rzesze turystów przybyły do miasta Haining we wschodnich Chinach, by zaobserwować ten cud natury. To właśnie tam tworzą się największe na świecie (zjawisko można zaobserwować m.in. na Amazonce i na Gangesie), dochodzące do 10 m fale pływowe.

  Na tegorocznych przekazach widać, jak fale pływowe krzyżują się ze sobą i wyrzucają wodę na wysokość kilku metrów nad zaporę rzeki.

  - To było niesamowite. To już trzeci raz jak obserwuję fale pływowe, ale nie widziałem nigdy ich tak długo - relacjonował jeden z turystów.

  Sprzyjające warunki

  Różne rodzaje tych fal widuje się na Qiantang Jiang: jedne powstają, gdy dwie fale, nadchodzące z innych kierunków, uderzają w wał rzeczny, a potem razem płyną do przodu. Inne tworzą się, gdy fale uderzające w brzeg rzeki zawracają, a płynąc "do tyłu" zachowują nawet po kilka metrów wysokości.

  Fenomen bierze się z faktu, iż przednia krawędź nadchodzącego przypływu tworzy falę, która przemieszcza się rzeką w kierunku przeciwnym do jej prądu. By taka rzadko spotykana fala powstała, przypływ, zanim trafi do rzeki, musi przejść przez specyficzny "lejek" - np. z szerokiej zatoki do wąskiej rzeki. Tak właśnie dzieje się w przypadku fal pływowych w Qiantang. Sprzyja temu fakt, że koryto rzeki jest zdecydowanie szersze niż ujście do morza. Wyglądem przypomina ono butelkę zwróconą szyjką ku otwartym wodom.

  Znane poetom

  Zjawisko fal pływowych na Qiantang znane jest już od tysięcy lat. Przed wiekami pisali o nim chińscy poeci.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • wefwefwef
  Jaki to cud?

  Fala sie nie porusza, tylko pozostaje w miejscu. Jedyne co sie porusza to ziemia ze wzgledu na ruch obrotowy. Dlatego jest wrazenie poruszajacej sie fali, gdy w rzeczywistosci ona stoi w miejscu, a ruszamy sie my. Jst wywolana przyciaganiem grawitacyjnym ksiezyca.
  ~efwef /2015-04-11 13:38
 • aha
  cud narodzin, cud natury... czepiasz się c.. wiecz czego
  ~cud /2014-08-13 14:08
 • to nie cud
  TO NIE CUD ALE SILA KSIEZYCA !!!
  SzatanDawid /2014-08-13 13:36
 • cud to z definicji
  zjawisko niewytłumaczalne za pomocą dostępnej wiedzy.
  ~jaa /2014-08-13 02:16
 • ale mi to cud
  ale mi to cud natury.
  nad naszym Bałtykiem przy odpowiednim wietrze takie rzeczy dzieją się co chwile i jakoś nikt się nie zachwyca na swiecie, a nasza woda ma kolor wody a nie hmmm piasku, gliny.
  ~maria /2014-08-13 00:27

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...