Informacje
 • Amazja - to będzie nowy kontynent. Powstanie na biegunie północnym

  09-02-2012 09:42 Mamy jeszcze trochę czasu...
  Amazja - to będzie nowy kontynent. Powstanie na biegunie północnym

  Blue Marble - słynna fotografia Ziemi. Poniżej znajdziesz jego pełną wersję

  NASA

  W przyszłości obie Ameryki i Azja się połączą - twierdzą geolodzy. Stworzą superkontynent o wielkości Pangei, z której około 200 mln lat temu wydzieliły się obecne kontynenty. Nowy ląd - Amazja ma powstać na obszarze Oceanu Arktycznego.

  W przeszłości naukowcy przewidywali dla przyszłego superkontynentu, zwykle nazywanego Amazją, dwie lokalizacje: na Atlantyku w pobliżu dzisiejszej Afryki lub po przeciwnej stroni kuli ziemskiej.

  Jednak według nowych badań Amazja ma uformować się na obszarze Oceanu Arktycznego.

  Jednak na biegunie

  - Połączone Ameryka Północna i Południowa zamkną Morze Karaibskie i zetkną się z Eurazją w rejonie dzisiejszego Bieguna Północnego - twierdzi Ross Nelson Mitchell, geolog z Uniwersytetu Yale, który uczestniczył w badaniach dotyczących superkontynentów w ramach swojego doktoratu.

  - Natomiast Australia porusza się na północ i prawdopodobnie dołączy do Azji gdzieś pomiędzy Indiami i Japonią - dodaje Mitchell.

  "Prawdziwa wędrówka biegunowa" superkontynentów

  Jak pisze "New York Times", geolog, który wraz z kolegami z Yale rozważa swoją teorię w najnowszym numerze czasopisma "Nature", odtworzył ruch dawnych superkontynentów, używając danych paleomagnetycznych, czyli pomiaru siły działającej między ziemskimi skałami.

  Jak mówi Mitchell, każdy z występujących w przeszłości superkontynentów "montowany" był z mniejszych płyt - takich, jak dzisiejsze kontynenty - i podlegał ruchom obrotowym odbywającym się wokół stabilnej osi na równiku, w jedną stronę, a potem w drugą.

  Setki milionów lat

  Ten ruch jest nazywany "prawdziwą wędrówką biegunową". Ponieważ odbywa się w dwóch kierunkach, kontynenty cyklicznie łączą się w superkontynenty, a te potem rozpadają. Cykl taki trwa setki miliony lat.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • apel
  chyba amnezja nie amazja... co za chory człowiek to napędza?!. te kontynenty już są ze sobą połączone, więc jak mogą ulec połączeniu?! ziemia ma nieprawdopodobny kształt, a planety, widoczne z jej powierzchni są niewidoczne ponad chmurami! ludzie! postradaliście rozum?! tworzycie teorie, a następnie ogłupiacie masy! po co to robicie?! to wstrętne! ohydne! ludzie przyswajają pseudo wiedzę, i cierpią, bo nie mają pojęcia kim są naprawdę!
  nie wiedząc nic o swoich korzeniach, występują przeciw sobie. uzależnieni od sztucznej i chorej cywilizacji, są w nią uwikłani tak dalece, że wszystko, co nie przedstawia materialnej wartości przestaje mieć dla nich znaczenie. generujecie zło! a zło rodzi zło, a na koniec samo się unicestwia! czy nie rozumiecie?
  ~anonim /2015-02-11 22:41
 • hmm
  A za 5 miliardów lat słońce zje ziemie :)
  ~Paulinaeko /2013-02-26 13:52
 • amazja
  Amazja to super kontynent będzie fajny a ja będe w tedy w chinach japonji kambodży nepalu w turkmenistanie pieprzony komputer.

  ~dgffgf /2012-02-10 19:18
 • ZIEMIA
  MY I TAK NIE DOCZEKAMY DNIA W KTÓRYM KONTYNENTY ZMIENIĄ KONKRETNIE SWOJE POŁOŻENIE ALE TO CIEKAWE ZJAWISKO:)
  ~Tetyda /2012-02-10 12:54
 • Ludzie wyginą jak dinozaury
  Ludzie wyginą jak dinozaury
  ~Andi /2012-02-09 19:11

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...