Informacje
 • Amazja - to będzie nowy kontynent. Powstanie na biegunie północnym

  09-02-2012 09:42 Mamy jeszcze trochę czasu...
  Amazja - to będzie nowy kontynent. Powstanie na biegunie północnym

  Blue Marble - słynna fotografia Ziemi. Poniżej znajdziesz jego pełną wersję

  NASA

  W przyszłości obie Ameryki i Azja się połączą - twierdzą geolodzy. Stworzą superkontynent o wielkości Pangei, z której około 200 mln lat temu wydzieliły się obecne kontynenty. Nowy ląd - Amazja ma powstać na obszarze Oceanu Arktycznego.

  W przeszłości naukowcy przewidywali dla przyszłego superkontynentu, zwykle nazywanego Amazją, dwie lokalizacje: na Atlantyku w pobliżu dzisiejszej Afryki lub po przeciwnej stroni kuli ziemskiej.

  Jednak według nowych badań Amazja ma uformować się na obszarze Oceanu Arktycznego.

  Jednak na biegunie

  - Połączone Ameryka Północna i Południowa zamkną Morze Karaibskie i zetkną się z Eurazją w rejonie dzisiejszego Bieguna Północnego - twierdzi Ross Nelson Mitchell, geolog z Uniwersytetu Yale, który uczestniczył w badaniach dotyczących superkontynentów w ramach swojego doktoratu.

  - Natomiast Australia porusza się na północ i prawdopodobnie dołączy do Azji gdzieś pomiędzy Indiami i Japonią - dodaje Mitchell.

  "Prawdziwa wędrówka biegunowa" superkontynentów

  Jak pisze "New York Times", geolog, który wraz z kolegami z Yale rozważa swoją teorię w najnowszym numerze czasopisma "Nature", odtworzył ruch dawnych superkontynentów, używając danych paleomagnetycznych, czyli pomiaru siły działającej między ziemskimi skałami.

  Jak mówi Mitchell, każdy z występujących w przeszłości superkontynentów "montowany" był z mniejszych płyt - takich, jak dzisiejsze kontynenty - i podlegał ruchom obrotowym odbywającym się wokół stabilnej osi na równiku, w jedną stronę, a potem w drugą.

  Setki milionów lat

  Ten ruch jest nazywany "prawdziwą wędrówką biegunową". Ponieważ odbywa się w dwóch kierunkach, kontynenty cyklicznie łączą się w superkontynenty, a te potem rozpadają. Cykl taki trwa setki miliony lat.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • apel
  chyba amnezja nie amazja... co za chory człowiek to napędza?!. te kontynenty już są ze sobą połączone, więc jak mogą ulec połączeniu?! ziemia ma nieprawdopodobny kształt, a planety, widoczne z jej powierzchni są niewidoczne ponad chmurami! ludzie! postradaliście rozum?! tworzycie teorie, a następnie ogłupiacie masy! po co to robicie?! to wstrętne! ohydne! ludzie przyswajają pseudo wiedzę, i cierpią, bo nie mają pojęcia kim są naprawdę!
  nie wiedząc nic o swoich korzeniach, występują przeciw sobie. uzależnieni od sztucznej i chorej cywilizacji, są w nią uwikłani tak dalece, że wszystko, co nie przedstawia materialnej wartości przestaje mieć dla nich znaczenie. generujecie zło! a zło rodzi zło, a na koniec samo się unicestwia! czy nie rozumiecie?
  ~anonim /2015-02-11 22:41
 • hmm
  A za 5 miliardów lat słońce zje ziemie :)
  ~Paulinaeko /2013-02-26 13:52
 • amazja
  Amazja to super kontynent będzie fajny a ja będe w tedy w chinach japonji kambodży nepalu w turkmenistanie pieprzony komputer.

  ~dgffgf /2012-02-10 19:18
 • ZIEMIA
  MY I TAK NIE DOCZEKAMY DNIA W KTÓRYM KONTYNENTY ZMIENIĄ KONKRETNIE SWOJE POŁOŻENIE ALE TO CIEKAWE ZJAWISKO:)
  ~Tetyda /2012-02-10 12:54
 • Ludzie wyginą jak dinozaury
  Ludzie wyginą jak dinozaury
  ~Andi /2012-02-09 19:11

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...