Informacje
 • Niezdrowa dieta w czasie ciąży może przyczynić się do ADHD u twojego dziecka

  13-09-2016 17:55 Czego powinny unikać przyszłe matki?
  Niezdrowa dieta w czasie ciąży może przyczynić się do ADHD u twojego dziecka

  Dieta w ciąży, a ADHD u dziecka

  Schutterstock

  Problemy we wczesnym okresie życia dziecka mogą być spowodowane złym sposobem odżywiania się matki podczas ciąży. Najnowsze badania wykazały, że dieta o dużej zawartości tłuszczy i cukrów może zwiększyć prawdopodobieństwo występowania objawów ADHD.

  Zdrowy tryb życia i dopasowana dieta powinny być dla kobiet ciężarnych priorytetem. Nie tylko zapewni dobre samopoczucie matki, ale także przyczyni się do prawidłowego rozwoju dziecka. Eliminując z naszej diety nadmiar tłuszczy i cukrów, możemy je nawet uchronić od nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).

  Za dużo tłuszczy i cukrów

  Badania przeprowadzone przez naukowców z Kings College w Londynie i Uniwersystetu w Bristolu dowiodły, że stosowanie przez ciężarną diety o wysokiej zawartości tłuszczy i cukrów, może być powiązana z objawami ADHD u dzieci we wczesnym okresie życia. Mają one problemy ze skupieniem i cierpią na nadpobudliwość psychoruchową.

  Jest to pierwsze badanie, które wykazuje, że zmiany epigenetyczne (pozagenetyczne) mogą być przyczyną zależności pomiędzy niezdrową dietą, a występowaniem ADHD u potomstwa.

  W badaniach wzięły udział dzieci urodzone w latach 90. U 83 z nich występowały problemy we wczesnym dzieciństwie. Porównano je do grupy 81 dzieci, które takich problemów nie miały. Dodatkowo naukowcy zbadali metylację genu kodującego insulinopodobny czynnik wzrostu 2 (IGF2), który bierze udział w rozwoju płodu, w tym rozwoju mózgu, a zwłaszcza struktur zmienionych u dzieci z ADHD, czyli móżdżku i hipokampa.

  Wyniki badań

  U dzieci, których matki źle odżywiały się w okresie ciąży, zauważono problemy ze skupieniem i skłonność do kłamania, bójek i kłótni. Gen IGF2 był zmetylowany u nich już po przyjściu na świat. U dzieci, u których wcześnie wystąpiły zaburzenia zachowania, większa metylacja genu IGF2 wiązała się z wystąpieniem objawów ADHD w wieku 7-13 lat.

  - Wyniki sugerują, że promowanie zdrowej diety może zmniejszyć prawdopodobieństwo występowania ADHD lub zmniejszyć objawy - powiedział dr Edward Barker z King College w Londynie. - Musimy zbadać bardziej konkretne rodzaje żywności. Na przykład rodzaje tłuszczy, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3 z ryb, orzechów włoskich i kurczaka, i czy są one ważne dla rozwoju układu nerwowego - dodaje.

  Aktywność w czasie ciąży? Tak czy nie? Zobacz, co mówią eksperci.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • heh
  Przecież nie ma takiej choroby jak ADHD
  ~Maga /2016-09-14 01:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...