Informacje
 • Kiedy trenować: rano czy wieczorem? Eksperci radzą

  24-06-2015 18:16 Psycholog sportowy w "Studiu Active"

  Biegać rano czy wieczorem?

  Katarzyna Karpa

  Psycholog sportowy Agnieszka Zając i trener personalny Mateusz Zwierz w "Studiu Active" odpowiadają na pytanie, które zadają sobie wszyscy.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Jest jedno pytanie, które zadaje sobie każdy, kto podjął decyzję o regularnych treningach. Brzmi u wszystkich tak samo: kiedy trenować: rano, po południu, wieczorem, tuż przed snem?

  Eksperci: każda pora jest dobra

  - Teorii i badań jest bardzo wiele, a wyniki są zupełnie rozbieżne - zauważyła psycholog sportowy Agnieszka Zając. - Jako psycholog mogę powiedzieć, że każda pora na trening jest dobra - dodała. - Nawet przed snem. Jeżeli mieliśmy ciężki dzień w pracy to niech to będzie taki moment na odcięcie się od problemów tego dnia - stwierdziła.

  Poradziła także, aby do intensywnego wysiłku dodać po prostu kilka ćwiczeń rozciągających i relaksacyjnych. A po wszystkim wskoczyć pod gorący prysznic i położyć się spać.

  Podczas wysiłku fizycznego uwalniają się endorfiny, powodujące, że czujemy się pełni energii. Dlatego warto poruszać się na początku dnia, np. przed pracą lub szkołą. Z kolei trening podjęty po pracy lub szkole jest doskonałą metodą na rozładowanie kumulującego się w nas przez cały dzień stresu.

  Nie zapominaj o jedzeniu

  Nie wolno jednak zapominać o tym, że skoro trening, to i jedzenie. Jak pogodzić porę dnia z posiłkiem przed treningiem lub po nim?

  - Badania wykazują, że trening na czczo spala więcej tkanki tłuszczowej. Coś w tym jest ze względu na to, że podczas nocy wypłukujemy z siebie glikogen i pobieramy energię z tkanki tłuszczowej - przyznał trener personalny Mateusz Zwierz. - Ja bym jednak zabezpieczył się przed katabolizmem mięśniowym (spalaniem tkanki mięśniowej - przyp. red.) - dodał.

  Metoda na ochronę wypracowanych mięśni jest prosta. - Wystarczy spożyć aminokwasy rozgałęzione czy izolat serwatki, żeby ochronić mięśnie  - wyjaśnił.  Ale to sposób właściwy jeżeli wykonujemy trening aerobowy o niskiej intensywności. - Jeżeli chcemy zrobić trening interwałowy, obowiązkowo trzeba najpierw zjeść porządne śniadanie - podkreślił.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...